İzmir ve çevresinden toplanan anne sütü örneklerinde bazı organoklorlu bileşik kalıntılarının araştırılması
- Tez No: 79969
- Danışmanlar: PROF. DR. FERZAN LERMİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada 95 süt örneğinde organoklorlu pestisid düzeyleri ölçüldü. 58 örnek 1995 kışında, diğerleril997 kışında toplandı. Analizler ECD ve Ultra2 kolon ile donanımlı Hewlett-Packard gaz kromatografisinde yapıldı. Sonuçlar örneklerin çoğunun p,p'-DDE ve HCB içerdiğini göstermiştir. 1995 'te toplanan örneklerle 1997 'de toplanan örnekler arasında anlamlı farklılık yoktur. Sonuçlar diğer ülkeler ve Türkiye 'nin farklı bölgelerinden elde edilen benzer veriler ile karşılaştırıldı. Pestisitlerin anne sütü ile beslenen yeni doğanlar tarafından günlük alınma düzeylerini de hesapladık. Total DDT, dieldrin ve endrin miktarları Codex Alimentarius Comission tarafından bildirilen ADI değerlerinin üzerindeydi.
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY In this study the levels organochlorine pesticides were measured in 95 samples of breast milk. 58 samples were collected in the winter of 1995, and the rest was collected in the winter of 1997. Analysis were performed by Hewlett-Packard gas -chromatography equipped with ECD and Ultra-2 column. The results show that most of the samples contained p,p'-DDE and HCB. There was not significant difference between samples obtained in 1995 and in 1997. The results were compared with similar data obtained in other regions of Turkey and other countries. We also calculated the daily intake of pesticides by breast-fed infant. The amounts of total DDT derivatives, dieldrin and endrin were above the ADI registered by Codex Alimentarius Commission.