Sartre'da benliğin oluşumu ve eğitim ile ilişkisi
Formation of the self in Sartre and its relation with education
  1. Tez No: 799685
  2. Yazar: SEDANUR İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE GECE ÇELİKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Sartre'ın varoluş felsefesindeki özgür, kendini tanıyan, benliğini oluşturan bireyinden yola çıkarak varoluşçu eğitim anlayışının eğitim uygulamalarına nasıl yansıyabileceği üzerine yapılan bir çalışmasıdır. Sartre'ın felsefesinin temel argümanı olan birey kendini ne yaparsa odur ilkesi, bireylerin özgürlüklerinin sorumluluklarını tam bir bilinçle ele almayı ifade eder. Sartre için önemli olan bu özgürlük ile bireyler kendi geleceklerini inşa edebilecek beceride olacaklar ve bu her bir birey gelecekteki toplumu oluşturacaktır. Bu anlayışla birey kendi için oluşur ve kendi seçtiği eylemler ile dünyayı anlamlandırır. Sartre'ın felsefesinin temelinde insan meselesi olduğu gibi eğitim kurumunun da temel meselesi insandır. Eğitimde“nasıl insan”sorusunu temellendirmek önemlidir. Bireyler kendi benliğini nasıl oluşturabilir? Eğitim ortamlarında bireylerin“kendiliklerine”ulaşmaları ve refleksif düşünmeleri nasıl sağlanabilir? Kendi benliklerini ve olanaklarını keşfederken karşılaşacakları zorluklarla yüzleşebilme ve benliklerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları güç nasıl kazandırılabilir? Bu soruları cevaplarken Sartre felsefenin genel ilkelerinin temel dayanakları yardımcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a study on how the existential education approach can be reflected in educational practices based on Sartre's free, self-aware, self-constituted individual in the philosophy of existence. The principle that the individual is what he does, which is the main argument of Sartre's philosophy, means taking responsibility for individuals' freedoms with full consciousness. With this freedom, which is important for Sartre, individuals will be able to build their future, and each individual will form a future society. With this understanding, the individual forms for himself and makes sense of the world with the actions he chooses. As the basis of Sartre's philosophy is the human issue, the basic issue of the educational institution is human. It is important to ground the question of“how human”in education. How can individuals create their selves? How can individuals reach their“self”and think reflexively in educational environments? How can they be given the strength they need to face the difficulties they will encounter while discovering their selves and possibilities and reaching their selves? In answering these questions, the basic foundations of Sartre's general principles of philosophy can be helpful.