Meniere hastalığı olan ve olmayan bireylerin üçüncü basamak poliklinik başvurularında geniş bant timpanometri frekans absorbans sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of wideband tympanometric frequency absorbance results in third stage polyclinic applications of individuals with and without Meniere's disease
  1. Tez No: 799708
  2. Yazar: ANIL ERCİNS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
MENİERE HASTALIĞI OLAN VE OLMAYAN BİREYLERİN ÜÇÜNCÜ BASAMAK POLİKLİNİK BAŞVURULARINDA GENİŞ BANT TİMPANOMETRİ FREKANS ABSORBANS SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Meniere hastalarına ait geniş bant timpanometri sonuçlarının Meniere hastalığı olmayan bireylere ait geniş bant timpanometri sonuçları ile karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Aralık 2022 ile Mayıs 2023 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran Meniere olgularından 55 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların olgu rapor formu ile sosyodemografik bilgileri, anamnezleri, ölçüm sonucuna etki edecek ilaç kullanım bilgileri değerlendirildi. Otomikroskobik muayenesi normal olan olguların odyolojik değerlendirilmesi OTATECH odyolojik çift cidarlı akustik kabinde, Otometrics Madsen Astera II klinik odyometri cihazıyla değerlendirilerek olgu rapor formuna not edildi. Daha sonra olgulara Interacoustic Titan geniş bant timpanometri testi yapılarak frekansa özgü absorbans değerleri ölçüldü. Olgulara ait Meniere yetersizlik ölçeği puanları değerlendirilerek olgu rapor formuna kayıt edildi. Olgu grubu ile karşılaştırılmak üzere 55 adet Meniere hastalığı olmayan otomikroskobik muayeneleri normal gönüllü bireylerin frekansa özgü absorbans değerleri Interacoustic Titan platformunda yapılarak kayıt edildi. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı aracılığıyla analiz edildi. Bulgular: Olgu grubunda bulunan katılımcıların Dokuz Eylül Üniversitesi Meniere Yetersizlik Ölçeği sorularına verdiği cevaplara göre atak dönemi puanları sosyodemografik özelliklerle ilişkisi incelenmiştir. Katılımcıların medeni durumlarına göre atak dönemi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Evli olan katılımcıların atak dönemi puanı ortanca değeri daha yüksektir. Katılımcıların iş gücü durumlarına göre atak dönemi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Atak dışı dönem puanının sosyodemografik özelliklere göre farklılık göstermediği görülmüştür. Toplam puanın sosyodemografik özelliklere göre farklılık göstermediği görülmüştür. Olgu grubundaki hasta sağ kulak geniş bant timpanometri (GBT) absorbans ortam basıncı değerleri kontrol grubu değerleri ile karşılaştırılmıştır. 226, 500, 749, 1000, 1542, 3084, 4000 Hz frekans değerlerinde sağ hasta kulak ve sağ sağlam kulak GBT absorbans ortam basıncı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. 226, 500, 749, 1000 Hz frekans değerlerinde olgu grubu ortanca değeri daha yüksektir. Olgu grubundaki hasta sol kulak GBT absorbans ortam basıncı değerleri kontrol grubu değerleri ile karşılaştırılmıştır. 226, 1542, 6168 Hz frekans değerlerinde sol hasta kulak ve sol sağlam kulak GBT absorbans ortam basıncı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. 226, 500, 749, 1000, 1542, 2000, 3084 Hz frekans değerlerinde olgu grubu ortanca değeri daha yüksektir. GBT absorbans değerleri ortam basıncı için 226, 500, 749, 1000, 1542, 2000, 3084, 4000, 6168, 8000 Hz frekanslarında hasta ve kontrol gruplarının sağ ve sol kulakları dahil edilerek ROC analizi yapılmıştır. 226 Hz ve 500 Hz frekanslarda sonuçların ve eğrinin altında kalan alanın (EAKA) anlamlı olduğu görülmüştür. 226 Hz frekanstaki EAKA değeri 0, 756'dır. 226 Hz frekans için 0,095 değerinin kesme noktası olarak kullanılmasının Meniere hastalığını 0,73 duyarlılık, 0,34 1- seçicilik ile tespit edebileceği görülmüştür. 500 Hz frekanstaki EAKA değeri 0,707'dir. 500 Hz frekans için 0,25 değerinin kesme noktası olarak kullanılmasının Meniere hastalığını 0,73 duyarlılık, 0,47 1- seçicilik ile tespit edebileceği görülmüştür. Olgu grubundaki hasta sağ kulak GBT absorbans timpanometrik tepe basıncı değerleri kontrol grubu sağ kulak değerleri ile karşılaştırılmıştır. 226, 500, 749, 1000, 1542, 4000 Hz frekans değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. 226, 500, 749, 1000, 1542 Hz frekanslarında olgu grubu ortanca değeri yüksek, 4000 Hz frekansında olgu grubu ortanca değeri düşüktür. Olgu grubundaki hasta sol kulak GBT absorbans timpanometrik tepe basıncı değerleri kontrol grubu sol kulak değerleri ile karşılaştırılmıştır. 6168 Hz frekans değerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. 6168 Hz frekansında olgu grubu ortanca değeri düşüktür. GBT absorbans değerleri timpanometrik tepe basıncı için 226, 500, 749, 1000, 1542, 2000, 3084, 4000, 6168, 8000 Hz frekanslarında hasta ve kontrol gruplarının sağ ve sol kulakları dahil edilerek ROC analizi yapılmıştır. 226 Hz ve 500 Hz frekanslarda sonuçların ve eğrinin altında kalan alanın (EAKA) anlamlı olduğu görülmüştür. 226 Hz frekanstaki EAKA değeri 0,717'dır. 226 Hz frekans için 0,085 değerinin kesme noktası olarak kullanılmasının Meniere hastalığını 0,79 Hz duyarlılık, 0,47 1- seçicilik ile tespit edebileceği görülmüştür. 500 Hz frekanstaki EAKA değeri 0,680'dir. 500 Hz frekans için 0,25 değerinin kesme noktası olarak kullanılmasının Meniere hastalığını 0,70 duyarlılık, 0,47 1- seçicilik ile tespit edebileceği görülmüştür. Sonuç: Değerlendirdiğimiz sosyodemografik özelliklerden yalnızca medeni durumun hastalığın semptom şiddetinde etkili olduğu saptanmıştır. Evli hastaların atak ve atak dışı dönem puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Meniere hastalarının meslek durumlarına göre semptom şiddet ölçeklerinin farklı değerler aldığı görülmüştür. Emekli bireylerde semptomlar daha şiddetli izlenirken, işçi hastalarda semptomlar daha hafif seyretmektedir. Meniere hastalarında; kontrol grubuna kıyasla düşük frekanslarda daha yüksek frekansa özgü absorbans değerleri, yüksek frekanslarda ise daha düşük frekansa özgü absorbans değerleri izlenmiştir. Tüm frekanslara ait geniş bant timpanometri absorbans değerleri ROC eğrisi analizi ile değerlendirildiğinde, 226 Hz ve 500 Hz frekanslarına ait geniş bant timpanometri absorbans değerleri anlamlı duyarlılık ve seçiciliğe sahip izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of wideband tympanometry results of Meniere's patients with those of individuals without Meniere's disease. Materials and Methods: 55 volunteers from Meniere cases who applied to Aydın Adnan Menderes University Hospital, Department of Ear Nose and Throat Diseases between December 2022 and May 2023 were included. Sociodemographic information, anamnesis, and drug use information that would affect the measurement result were evaluated with the Case Report Form of the participants. The audiological evaluation of the cases with normal otomicroscopic examination was evaluated in the OTATECH audiological double-walled acoustic cabinet with the Otometrics Madsen Astera II clinical audiometry device and noted on the case report form. Then, Interacoustic Titan broadband tympanometry test was performed on the subjects and frequency-specific absorbance values were measured. The Meniere's insufficiency scale scores of the cases were evaluated and recorded in the case report form (Appendix 3). In order to be compared with the case group, the frequency-specific absorbance values of 55 normal volunteers without Meniere's disease, whose otomicroscopic examinations were performed, were recorded on the Interacoustic Titan platform. The obtained data were analyzed in computer environment using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. Results: According to the answers given by the participants in the case group to the questions of Dokuz Eylül University Meniere's Insufficiency Scale, the relationship between attack period scores and sociodemographic characteristics was examined. A statistically significant difference was found between the attack period scores according to the marital status of the participants. The median value of the attack period score of the married participants is higher. A statistically significant difference was found between the attack period scores according to the labor force status of the participants. It was observed that the non-attack period score did not differ according to sociodemographic characteristics. It was observed that the total score did not differ according to sociodemographic characteristics.The patient in the case group was compared with the right ear GBT absorbance ambient pressure values with the control group. A statistically significant difference was found between the GBT absorbance ambient pressure values of the right patient ear and the right healthy ear at frequency values of 226, 500, 749, 1000, 1542, 3084, 4000 Hz. The median value of the case group is higher at frequency values of 226, 500, 749, 1000 Hz. The left ear GBT absorbance ambient pressure values of the patient in the case group were compared with the control group. A statistically significant difference was found between the GBT absorbance ambient pressure values of the left patient ear and the left healthy ear at frequency values of 226, 1542, 6168 Hz. The median value of the case group is higher at frequency values of 226, 500, 749, 1000, 1542, 2000, 3084 Hz. ROC analysis was performed by including the right and left ears of the patient and control groups for GBT absorbance values at frequencies of 226, 500, 749, 1000, 1542, 2000, 3084, 4000, 6168, 8000 Hz for ambient pressure. Significant results and area under the curve (AUC) were observed at 226 Hz and 500 Hz frequencies. The AUC value at a frequency of 226 Hz is 0.756. It was observed that using 0.095 as the cut-off point for 226 Hz frequency could detect Meniere's disease with 0.73 sensitivity and 0.34 1-selectivity. The AUC value at 500 Hz is 0.707. It has been observed that the use of 0.25 as the cut-off point for 500 Hz frequency can detect Meniere's disease with 0.73 sensitivity and 0.47 1-selectivity. The patient right ear GBT absorbance tympanometric peak pressure values in the case group were compared with the control group right ear values. Statistically significant difference was found in frequency values of 226, 500, 749, 1000, 1542, 4000 Hz. At frequencies of 226, 500, 749, 1000, 1542 Hz, the median value of the case group is high, and at the frequency of 4000 Hz, the median value of the case group is low. GBT absorbance tympanometric peak pressure values in the patient's left ear in the case group were compared with the left ear values in the control group. A statistically significant difference was found in the frequency value of 6168 Hz. At a frequency of 6168 Hz, the median value of the case group is low. ROC analysis was performed by including the right and left ears of the patient and control groups at frequencies of 226, 500, 749, 1000, 1542, 2000, 3084, 4000, 6168, 8000 Hz for GBT absorbance values for tympanometric peak pressure. Significant results and area under the curve (AUC) were observed at 226 Hz and 500 Hz frequencies. The AUC value at a frequency of 226 Hz is 0.717. It has been observed that using 0.085 as the cut-off point for 226 Hz frequency can detect Meniere's disease with 0.79 Hz sensitivity and 0.47 1-selectivity. The AUC value at 500 Hz is 0.680. It has been observed that the use of 0.25 as the cut-off point for 500 Hz frequency can detect Meniere's disease with 0.70 sensitivity and 0.47 1-selectivity. Conclusion: Among the sociodemographic characteristics we evaluated, we determined that only marital status was effective in the severity of the disease.Among the sociodemographic characteristics we evaluated, we determined that only marital status was effective in the severity of the disease. It was determined that the attack and non-attack period scores of married patients were higher. It was observed that symptom severity scales took different values according to the occupational status of Meniere's patients. While the symptoms are more severe in retired individuals, the symptoms are milder in worker patients.In Meniere's patients; Compared to the control group, higher frequency specific absorbance values at low frequencies and lower frequency specific absorbance values at high frequencies were observed. When wideband band tympanometry absorbance values of all frequencies were evaluated by ROC curve analysis, wideband band tympanometry absorbance values of 226 Hz and 500 Hz frequencies were observed to have significant sensitivity and selectivity.