Meniere hastalığında intratimpanik Gentamisin uygulamasının etkileri
Intratympanic Gentamicin effects in Meniere's diseases
- Tez No: 86616
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Meniere hastalığı her ne kadar yüz yılı aşkın bir süreden önce tarif edilmiş olsa da etyopatogenezi aydınlatılamamıştır. Bu nedenle hastalığı tamamen yok edecek tedavi yöntemleri de geliştirilememiştir. Tedavi genellikle semptomları yok etmeye yöneliktir. Meniere hastalığında en önemli semptom baş dönmesidir. Tıbbi tedaviye dirençli Meniere hastalarında baş dönmesini yok edecek, işitme kaybına yol açmayan, ucuz, kolay, güvenilir, yan etkisi olmayan ve cerrahi girişim gerektirmeyen bir tedavi yöntemine gereksinim vardır. İntratimpanik gentamisin uygulaması özellikle son zamanlarda bu özellikleri taşımaya aday bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Bu tedavi modalitesinin büyük seriler üzerinde başarılı sonuçlar vermesi, Meniere hastalığının tedavisi konusunda hissedilen boşluğun kapanmasında önemli yarar sağlayabilir. Bu çalışmada unilateral Meniere hastalığı bulunan 20 olguda farklı dozlarda intratimpanik gentamisin uygulamasının Meniere hastalığının semptomları olan vertigo, işitme kaybı, tinnitus ve kulakta dolgunluk hissi üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Olguların 12'si kadın ve 8 'i erkek olup yaşlan 17 ile 77 arasında değişmektedir. Bu olguların hepsinde episodik vertigo ve tinnitus, 19'unda işitme kaybı, 14'ünde kulakta dolgunluk hissi semptomları bulunmaktadır. İntratimpanik gentamisin mikroskop altında olgu sırtüstü durumda iken uygulanmıştır. Bu sırada baş ekstansiyona getirilip 45° karşıya çevrilmiş ve dış kulak yoluna lokal anestezi yapılmıştır. 26 numaralı enjektör ile kulak zarı geçilerek orta kulağa (ilacm östaki tüpü vasıtasıyla nazofarenkse geldiğinin hasta tarafından hissedilmesi veya orta kulaktan dış kulak yoluna sızması) doluncaya kadar gentamisin verilmiştir. Gentamisin uygulamasını takiben ilacm iç kulağa yuvarlak pencereden geçişini kolaylaştırmak için hasta bu pozisyonda 30 dakika bekletilmiştir. Bu işlem günde 1 kez olmak üzere, üç gün süreyle uygulanmıştır. Bu uygulamada orta kulağa bir defada verilen gentamisin miktarı orta kulak hacmine göre 9 mg ile 40 mg arasında değişmektedir. Orta kulağa toplam enjekte edilen gentamisin miktarı üçüncü günün sonunda 40 mg ile 104 mg arasında değişmiş olup, ortalama 60,8 mg olmuştur. Bu olgular 3 ay ile 24 ay arasında değişen ve ortalama 12,4 ay süreyle izlenmiş, 1. hafta, 2.hafta, Lay, 2.ay, 3. ay ve bundan sonra üç ayda bir kontrole çağrılarak hastalığın semptomları sorgulanmış ve odyovestibüler testler (saf ses odyometrisi, konuşma 81odyometrisi, timpanometrik tetkikler, diürez testi, ENG testi ve vestibulospinal testler) yapılmıştır. Tedavi sonrası vertigo semptomunun sorgulanması sonucu, olguların %90'ında vertigonun tamamen ortadan kalktığı, %5'inde de vertigo sıklığı ve süresinde önemli derecede azalma (vertigo indeksi=%2) görülmüştür. İşitme açısından değerlendirildiğinde; olguların %65'inde işitmede önemli bir değişiklik olmazken, %20'sinde önemli derecede kötüleşme ve %15'inde önemli derecede iyileşme saptanmıştır. Tinnitus olguların %35'inde aynı kalmış, %40'ında artmış, %15'inde azalmış ve %10'unda da kaybolmuştur. Kulaktaki dolgunluk hissi ise olguların %50'sinde kaybolurken, %50'sinde devam etmiştir. Uygulanan intratimpanik gentamisin miktarı ile işitme arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir (p>0,05). Aynı durum diğer semptomlar için de geçerli olmuştur. Sonuç olarak, intratimpanik gentamisin tedavisinin unilateral Meniere hastalığında bu çalışmadaki doz ve süreyle uygulandığında özellikle episodik vertigo semptomunun önlenmesinde yararlı bir yöntem olabileceği kanaatine varılmıştır. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY Intratympanic Gentamicin Effects in Meniere's Disease Etiology of the Meniere's disease is still obscure although over a hundred years passed since the description of the disease. Hence, the pathogenesis of the disease is still unkown, certain treatment modalities could have not been described either. Recent treatment modality is only symptomatic. Vertigo is the chief symptom of the Meniere's disease. Intratympanic application of gentamicin as controlling the vertigo, causing hearing loss, being cheap, dependable, no side effects, and does not necessitate surgical intervention are topics of recent interest in the treatment of those patients who are resistant to medical treatment. The succesful results achieved in large series by this treatment modality provides more hope in the treatment of Meniere's disease. In this study, the effect of intratympanic gentamicin application with different doses was done in 20 patients with unilateral Meniere's disease to evaluate the effect of this treatment on vertigo, hearing loss, tinnitus and aural fullness. Twelve of the patients were female and eight were male and their ages ranged between 17 and 77 years. All of the patients had episodic vertigo and tinnitus whereas 19 had hearing loss and 14 had aural fullness. Intratympanic gentamicin was applied in the supine position under operating microscope. During the application head was extended and turned 45° to the opposite side and external ear canal anesthesized locally. Middle ear was filled with gentamicin through the tympanic membrane using a 26 gauge needle (until patient feels the leak of the solution through the Eustachian tube to nasopharynx or until solution overflows from the middle ear to the external ear canal). Following application of gentamicin, the patient stand still in the same position for 30 minutes in order to facilitate its diffusion through the round window membrane. This procedure was done once in each of three consecutive days. In this procedure, the amount of gentamicin in a single application changes from 9 mg to 40 mg according to the volume of the tympanic cavity. The total amount of injected gentamicin at the end of the three days changed between 40 mg and 104 mg with a mean of 60.8 mg. These subjects were followed up with a period of 3 to 24 months with a mean of 12.4 months. Patients were seen at first week, second week, first month, second month, third month and after that once every three months and at each visit symptoms were evaluated and £C YÜKSEKÖ?RETİM KUMTl» DOKÜMANTASYON WOKES 83audiovestibular tests (pure tone audiometry, speech audiometry, tympanometry, diuresis test, ENG and vestibulospinal test) were done. At the end of the treatment »complete control of vertigo in 90% of the subjects and significant decrease of vertigo period and frequency (vertigo index = 2%) in 5% was achieved. In terms of hearing, in 65% of the patients there was no change, whereas in 20% there was significant worsening and in 15% there was significant gain in the hearing levels. Tinnitus was the same in 35% of the subjects, increased in 40%, decreased in 15% and completely resolved in 10%. Aural fullness was completely controlled in 50%, whereas remained the same in the rest. There was no statistically significant correlation between gentamicin dose and hearing (p>0.05). This is also same for the other symptoms. As a result, it was decided that the intratympanic gentamicin treatment when applied with the dose and duration that was used in this study has a great value to control especially the episodic vertigo symptom of unilateral Meniere disease. 84