Vestibüler migren ve meniere hastalarında kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi
Cognitive function assessments on vestibular migraine and meniere patients
- Tez No: 725093
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇELEBİSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bilateral ve unilateral vestibüler kaybı olan hastalarda ağırlıklı olarak görsel-uzaysal işlevleri içeren bilişsel eksiklikler tanımlanmıştır. Bu prospektif çalışma, nöro-otolojik muayene ve kalori testi ile belirlenen nöbetler arasında kalıcı vestibüler kayıp kanıtı olmayan epizodik vestibüler bozukluğu olan hastalarda bilişsel işlevleri değerlendirmek için planlandı. Tasarım: Meniere hastalığı (MH) olan 19 hasta, vestibüler migrenli (VM) 19 hasta ve yaş ve eğitim durumu eşleştirilmiş 21 sağlıklı katılımcı çalışmaya dahil edildi. Genel zihinsel durumu değerlendiren Mini Mental Test; çalışma belleği kapasitesini değerlendiren okuma uzamı testi; bilişsel işleme, okuduğunu anlama ve dikkati değerlendiren stroop testi; görsel işleme, görsel-uzaysal beceriler, işlem hızı ve psikomotor koordinasyonlari değerlendiren iz sürme testi ve çizgi yönü belirleme testi kullanılmıştır. Eşlik eden depresyon ve anksiyete, Beck depresyon ve anksiyete envanterleri ile incelendi. Bulgular: MH ve VM hastalarının bilişsel test sonuçlarının hiçbiri sağlıklı kontrollerden anlamlı olarak farklı bulunmadı (p>0.05). Aynısı Beck depresyon skorları için de geçerliydi (p: 0.14). Ancak Beck anksiyete puanları anlamlı farklılık gösterdi (p:0,003). İkili karşılaştırmalar, VM'li hastaların sağlıklı kontrollerden anlamlı olarak daha yüksek puanlara sahip olduğunu ortaya koydu (p: 0.002). MH hastalarının puanları da yüksek olmasına rağmen istatistiksel bir anlamlılığa ulaşılamadı (p:0.15). Sonuçlar: Kalıcı vestibüler kayıpları olmayan MH ve VM gibi epizodik vestibüler bozuklukların bilişsel bozulmaya neden olduğu görülmemektedir. VM, MH hastalarında gözlenenden çok daha yüksek, belirgin anksiyete ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cognitive deficits mainly involving visuospatial functions have been defined in patients with bilateral and unilateral vestibular loss. My prospective study assessed cognitive functions in patients with episodic vestibular disorders not having an evidence of permanent vestibular loss in between the attacks, determined by neurotologic examination and caloric testing. Design: Nineteen patients with Meniere's disease (MD), 19 patients with vestibular migraine (VM) and 21 age and education matched healthy controls were included in the study. Mini Mental State Examination assessing global mental status, Reading Span Test evaluating working memory capacity and the Stroop Test evaluating working memory, cognitive processing, reading comprehension and attention, Trail Making Test and Benton's Judgment of Line Orientation Test investigating visual processing, visuospatial skills, processing speed, and psychomotor coordination were used. Accompanying depression and anxiety was searched by Beck depression and anxiety inventories. Results: None of the cognitive test results of the Meniere's disease (MD) and VM patients were significantly different from the control group (p>0.05). The same was true for Beck depression scores (p= 0.14); however, Beck anxiety scores showed significant difference (p= 0.003). Pairwise comparisons revealed that patients with VM had significantly higher scores than the healthy controls (p= 0.002). Although scores of the MD patients were also high, such scores were not significant (p= 0.15). Conclusions: Episodic vestibular disorders like MD and VM without persistent vestibular deficits do not seem to cause cognitive impairment. VM is associated with prominent anxiety exceeding that of present in MD patients.