Hataylı halk şairi Eşref Azgın Türkeri'nin hayatı, sanatı ve şiirleri
The life, art and poems of the Hatay folk poet Eşref Azgın Türkeri
  1. Tez No: 799736
  2. Yazar: EMİNE ELANUR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 535
Özet
Türk halk şiiri, İslamiyet öncesinden günümüze dek Türk milletinin kültürünü yansıtan her unsuru sözlü ya da yazılı olarak içerisinde taşıyan bir yapıya sahiptir. Geçmiş ile gelecek kuşaklar arasında bir bağ kurmamıza katkı sağlayan bu şiir, folklor çalışmaları adına zengin bir araştırma alanı içerir. Türk halk şiiri kavramı, incelenen şiir geleneğimizin ana çatısını oluşturan bir yapı olarak düşünülebilir. Edebi geleneğimiz içerisinde önemli bir yere sahip olan Türk halk şiirinin dallarından biri olan âşık şiiri geleneği, köklü geleneğimiz olan ozan-baksı geleneğinin devamı niteliğindedir. Bu gelenek İslamiyet'in kabulünün ardından Anadolu'da XVI. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu çıkışından sonra âşık şiiri geleneği, günümüze kadar yenilenerek ve gelişerek devam etmiştir. Anadolu'da âşık şiiri geleneği yaşatıldığı illere Adana, Osmaniye, Erzurum, Kırşehir, Sivas, Tokat örnek olarak verilebilir. Bu şiir geleneğinin canlı tutulduğu illerden biri ise medeniyetler beşiği olan Hatay'dır. Pek çok âşık, âşıklık geleneği çerçervesinde Hatay'da yetişmiştir.“Hataylı Halk Şairi Eşref Türkeri'nin Hayatı, Sanatı ve Şiirleri”adlı çalışmamızda âşık tarzı şiir geleneğini, Hatay'daki âşıklık geleneğini ve bu geleneği devam ettiren halk şairlerinden biri olan Eşref Türkeri'nin hayatını, şairliğini ve şiirlerini değerlendirmek; Türk kültür dünyasına ve günümüz âşıklık geleneğine katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish folk poetry has a structure that carries every element that reflects the culture of the Turkish nation, either verbally or in writing, from pre-Islamic times to the present day. This poem, which contributes to establishing a bond between the past and future generations, includes a rich research area for folklore studies. The concept of Turkish folk poetry can be considered as a structure that forms the main framework of our poetry tradition. The tradition of minstrel poetry, one of the branches of Turkish folk poetry, which has an important place in our literary tradition, is a continuation of our deep-rooted tradition of poet-baksı. This tradition began in the XVI century in Anatolia after the adoption of Islam. appeared in the century. After this emergence, the tradition of minstrel poetry has continued until today by being renewed and developed. Adana, Osmaniye, Erzurum, Kırşehir, Sivas and Tokat can be given as examples to the provinces where the tradition of minstrel poetry is kept alive in Anatolia. One of the provinces where this poetry tradition is kept alive is Hatay, the cradle of civilizations. Many minstrels grew up in Hatay within the framework of the tradition of minstrelsy. In our study titled“Life, Art and Poems of the Hatay Folk Poet Eşref Türkeri”, to evaluate the minstrel style poetry tradition, the minstrel tradition in Hatay and the life, poetry and poems of Eşref Türkeri, one of the folk poets who continue this tradition; It is aimed to contribute to the Turkish cultural world and today's minstrel tradition.