Covid-19 salgını sürecinde sınıf öğretmenlerinin ilk okuma yazma öğretiminde karşılaştığı sorunlar
Problems encountered by classroom teachers in primary literature teaching during the Covid-19 epidemic
  1. Tez No: 799737
  2. Yazar: ŞEYMA IŞIKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KOÇ AKRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezin temel amacı Covid-19 salgını sürecinde sınıf öğretmenlerinin ilk okuma yazma öğretiminde karşılaştığı sorunları ortaya çıkartmaktır. Araştırmada olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesinde bulunan resmi kurumlarda görev yapan sınıf öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formundan elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda öğretmenlerin teknolojik kaynaklı engellerden donanım eksikliği nedeniyle ilk okuma yazma öğretiminde sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir. Öğretmenler uzaktan eğitim sürecinde ses temelli cümle yöntemiyle ilk okuma yazma öğretimi yaparken sesten anlamlı heceler, kelimeler ve cümleler oluşturma basamağında öğrencilerin en fazla hecelerden kelime oluştururken zorlandıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca öğrencilerin derse devamının sağlanması için öncelikli olarak donanım eksikliklerinin giderilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to reveal the problems encountered by classroom teachers during Covic-19 pandemics about primary literacy education. This very research is based on phenomenologic patterns. The representative sample of this research contains the classroom teachers who are on duty as public officials in Şanlıurfa, Eyyübiye during 2020-2021 school year. Data acquisition method is this research is the semi-structured interview form developed by the researcher. Data collected from the interview form is exposed to content analysis. It is deducted from the research that the teachers have experienced several discrepancies in literacy education due to technological hardware deficiency. The teachers signify that the students have undergone some hardships in the process of primary literacy education via sound-based sentence method in terms of constructing meaningful syllables, words and sentences; especially in the level of constructing words from syllables. Moreover, a result has been reached that in order to maintain attendance of students, hardware inadequacy should be prevented.