Project management procedure for the construction of cooled stores for drugs and medicine in Iraq
Irak'ta soğutmalı ilaç ve ilaç mağazası inşaatı için proje yönetim prosedürü
  1. Tez No: 799735
  2. Yazar: ABDULRASUL RAHAIF RADHI OGAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Irak, iklimi büyük dalgalanan ülkelerden biridir. Ayrıca yazın aşırı yüksek sıcaklıktan muzdariptir. Bu yüzden hava soğutma sistemleri ve soğuk hava depoları sektörü bu ülkede çok önemli. Özellikle eczaneler ve tıbbi malzemeler depoları. Depo sektörü en önemli inşaat sektörlerinden biridir. İçerisinde en önemlisi hava soğutma depolar olmak üzere birçok tesisi bünyesinde bulundurmakta ve bu tür projelerin yönetiminde gerekli verilerin araştırılması ve araştırılmasından sonra bu verilerin önemli bir eksikliğinin olduğu ve bu eksikliğin bazı sebeplerden kaynaklıdır. Irak'ta bu sektörün başarısızlığı ile ilgili olarak, soğuk oda projelerinin yönetimi ile ilgili mevcut bilgi ve verilerin değerlendirilmesi amacıyla, bu alandaki mühendis ve uzmanların görüşlerinin alınması için bir anket istenmiştir. Bu anket birkaç tema içeriyordu ve her eksen bir dizi soru içeriyordu. Sorular birbirleriyle olan ilişkilerine göre bölünmüştür. Sorular arasında cinsiyet, yaş, uzmanlık, deneyim, mühendisin daha önce proje yönetiminde çalışmış olması ve diğer sorular yer aldı. Anket sonuçlarının analizi, çalışmanın hipotezinin geçerliliğini kanıtladı, bu da mevcut bilgi ve veri miktarının soğuk hava deposu projeleri sektörünü geliştirmek için yetersiz olduğunu kanıtladı.Bu nedenle, bu sektörle ilgili bilgi, talimat ve verilerin bir kitapçıkta toplanması ve işin başlangıcından itibaren projede yer alan diğer belgelerin toplanması gerekmektedir.Bu kitapçığın, kendisine verilen görevlere başlamadan önce proje yönetiminden sorumlu her mühendis tarafından incelenmesi de tercih edilir. Proje yönetimi alanıyla ilgili bilgi eksikliği olduğunu gösteren çalışmanın sonuçlarına göre, Waterfall çerçevesi, öğrenmesi kolay ve Irak idari sistemiyle uyumlu olduğu için önerilmiştir. Çalışmanın Irak'taki inşaat projelerinin doğasına uygun olarak önerilen çerçeveyi hazırlamayı önerdiği ve araştırma konusu olduğu için özellikle soğuk hava depoları projelerine odaklandığı yerler.
Özet (Çeviri)
Iraq is one of the countries that fluctuates in the climate greatly, as well as is characterized by a very hot summer, so the cold storage sector is very important in this country, especially medicine and medical supplies stores. One of the most important foundation areas is the warehousing sector. It includes many facilities, the most important of which are cold stores.After researching and investigating the necessary data in managing this type of project, it was found that there is a great shortage in that data, and this deficiency may be one of the reasons for the lag of this sector in Iraq.In order to evaluate the information and available data related to the management of cold store projects, a questionnaire was asked to take the opinion of engineers and specialists in this field. The questionnaire included several axes, and each axis included a group of questions. The questions were divided depending on their relationship to each other. The questions included gender, age, specialization, experience and the fact that the engineer previously worked in project management and other questions. The analysis of the results of the questionnaire proved that the hypothesis of the study is correct, which is that the amount of available information and data is not sufficient for the development of the cold storage projects sector. Therefore, it is necessary to collect information, instructions and data related to this sector in a booklet and the rest of the documents included in the project since the beginning of the project. Aspreferredthat this booklet, be studied by every engineer assigned to manage projects before he begins his duties entrusted to him. Based on the results of this study, which shows that there is a dearth of information related to the field of project management, a WaterFall framework was proposed because it is easy to learn and is compatible with the Iraqi administrative system. Where the study proposes to prepare the proposed framework in a way that suits the nature of construction projects in Iraq and focuses in particular on cold storage projects, as they are the subject of research.