Acil servise mükerrer giriş yaptıran hastaların bir yıllık analizi
One-year analysis of patients frequently admitting the emergency department
  1. Tez No: 799758
  2. Yazar: GÖRKEM ALPER SOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EVVAH KARAKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
7 gün 24 saat aralıksız hizmet veren acil servislerin en önemli sorunlarından biri aşırı kalabalık olması aşırı kalabalığında bilinen önemli nedenlerinden biri de gereksiz ve uygunsuz başvuru yaptığı düşünülen mükerrer başvuru yapan hastalardır. Türkiye ‟de bu hasta grubu ile ilgili çalışmalar son derece kısıtlıdır. Hastanemiz acil servisine 2014 yılı içinde 12 ve üzeri giriĢ yapan 119 hasta tarafından 2192 adet giriş yaptırılmıştır. Hastanemiz acil servisine 18-81 yaşları arasında ortalama n:41,5±15,3 ortanca 41 olan 117 hasta değerlendirildi. Bu hastaların çoğunluğu (%65)‟i erkekti. Bu hastaların (%29,1)‟u bekâr, (%18,8)‟i boşanmış/dul, (%38,5)‟i ise evli idi. Mükerrer hastaların geliş sıklıkları ortalama n:14,6±7,9 olarak saptandı. Giriş sayıları ise 12 ila 91 arasında değişiyordu ve ortalama olarak 18,28±10,8 kez idi. Ankara‟da ikamet eden hastaların acil servise ikamet ettikleri bölgenin uzaklığı ortalama olarak 8,5 km idi. Hastaların toplam 2139 girişin 750‟sinin akşam mesaisinde,1412‟inin ise sabah mesaisinde yaptırıldığı görüldü. 12 ve üzeri giriş yaptıran hastaların en az bir kere olmak üzere en sık enfeksiyon hastalıkları ve psikiyatrik şikâyetler nedeni ile acil servise başvurduğu en az ise kronik damarsal patoloji nedeni ile acil servise giriş yaptırdıkları saptandı. Hastaların n:16(%9,9)‟sının öldüğü belirlendi. 12 ve üzeri gelen hastaların branşlara en sık kronik hastalıkların psikiyatrik hastalıklar olduğu görülmektedir. Acil servisler Dünyada ve Türkiye‟de de azami kapasitede çalışmaktadır ve aşırı kalabalığa katkıda bulunan mükerrer başvuru yapan hastaların çoğunlukla karmaşık mediko-sosyal durumları mevcuttur. Bu hastaların yönetiminde sadece acil servislerin yükü üstlenmesinden ziyade halk sağlığı yatırımlarının artırılması, fakirlikle mücadele, kırılgan popülâsyonlara bakım desteğinin artırılması ve ayrımcılıkla mücadele de önemlidir. Acil servisimize mükerrer başvuru yapan hastaların geliş şikâyetleri genel olarak literatür ile uyumlu bulunmuştur. Sonuç olarak mükerrer başvuran hastaların demografik özelliklerinin ortaya konması bundan sonra geliştirilecek olan acil servis hizmeti sağlık politikaları için önemlidir
Özet (Çeviri)
Emergency rooms operate 7 days 24 hours. One of the main problems of emergency rooms is overcrowding which frequent attenders contribute. Frequent attenders are mostly labeled as patients who visit emergency rooms for unnecessarily and inappropriately. Data about this patient population is very limited in our country.119 frequent users attended to our hospital‟s Emergency Room in 2013.Total sum of visits by these patients were 2192.A total of 117 frequent users were analyzed. Age range was 18-81, mean age was n: 41.5±15.3 and median 41.Majority of patients were male (%65). Although patients were mainly (%38.5) married, separated and single patients were significantly higher when compared to Turkish population. Mean visit frequency was 14.6±7.9.Visit count was ranged between 12-91 and mean visit count was 18.28±10.8. For patients whom were residing mean home to hospital length was 8.5 km. 750 visits were encountered in night shift whereas 1412 visits were done in morning shift.Most common visits were related to infectious diseases and psychiatric disorders by medical branches. When listed according to symptomatology main visits were pain related followed by psychiatric problems. %9.9 of patients were dead during the study time. Frequent users had mostly psychiatric chronic diseases. Emergency medical services capacity is at limit in Turkey as in world. Frequent users as a one of the main contributors to overcrowding have complex socio-economic problems. To manage these unique patient population health policy makers should increase public health investments, struggle against poverty, care more about vulnerable populations and fight against discrimination.Our findings were similar to common medical literature. As result pointing demographic patterns of frequent users may help emergency medical services policies to fight with overcrowding.