Yeni kamu hizmeti anlayışının eleştirel teori ve yeni kamu işletmeciliği bağlamında bir eleştirisi
A criticism of the understanding of new public service in the context of critical theory and new public management
- Tez No: 799757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜLSELCEN KAFKASYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
2000'li yıllarla birlikte ortaya çıkan Yeni Kamu Hizmeti anlayışı alternatif bir kamu yönetimi modeli sunmaktadır. R. Denhardt ve J. Denhardt'ın çalışmalarıyla şekillenen bu anlayış; demokrasi, kamu yararı, vatandaşlık, kamu hizmeti ve katılım gibi kavramları kamu yönetiminin merkezine yerleştirmeyi amaçlamaktadır. Yeni Kamu İşletmeciliğine alternatif bir kamu yönetimi modeli olma iddiasıyla sahneye çıkan Yeni Kamu Hizmeti anlayışının teorik arka planı, temel ilkeleri ve kamu yönetimi alanındaki yeri açısından incelenmesi önem taşımaktadır. Son yıllarda alternatif kamu yönetimi modellerinin giderek öne çıkmaya başladığı ve kamu yönetimi alanında paradigma değişimi tartışmalarının güçlendiği bir ortamda bu çalışma, Yeni Kamu Hizmeti anlayışını eleştirel bir tutumla irdelemeyi amaçlamaktadır. Yeni Kamu Hizmeti anlayışını farklı açılardan ele alan çalışmalar bulunmakla birlikte onu eleştirel bir tutumla ilkeleri, teorik temelleri ve alternatif bir kamu yönetimi modeli olma iddiası yönünden ele alan bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmanın hipotezi şudur: Yeni Kamu Hizmeti anlayışı ile Eleştirel Teori arasında doğrudan bir ilişki bulunmamaktadır ve Yeni Kamu Hizmeti, Yeni Kamu İşletmeciliğinin bir alternatifi değil, ona karşı ihtiyatlı eleştiriler getiren bir yaklaşımdır. Sonuç olarak, Yeni Kamu Hizmeti anlayışı ile Eleştirel Teori arasında anlamlı ve doğrudan bir ilişkinin varlığına ulaşılmamıştır. Günümüz itibariyle Yeni Kamu Hizmeti anlayışı kamu yönetimi alanında çok fazla uygulama alanı elde edememiştir. Ayrıca Yeni Kamu Hizmeti anlayışı mevcut iktisadi anlayışa ve piyasa mekanizmasına sadık kalarak Yeni Kamu İşletmeciliğine eleştiriler getirmekte ve ona alternatif olmaktan da uzak görünmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde kamu yönetimi kavramına, Geleneksel Kamu Yönetimi anlayışına ve Yeni Kamu İşletmeciliğine değinilmektedir. İkinci bölümde, Yeni Kamu Hizmeti anlayışının teorik temellerine ve ilkelerine ek olarak Eleştirel Teori ele alınmaktadır. Son bölümde ise Yeni Kamu Hizmeti anlayışının Eleştirel Teori ve Yeni Kamu İşletmeciliğiyle olan ilişkisi eleştirel bir tutumla irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The understanding of New Public Service that has emerged with the 2000s offers an alternative public administration model. This understanding is shaped by the work of R. Denhardt and J. Denhardt; It aims to place concepts such as democracy, public interest, citizenship, public service and participation at the center of public administration. It is important to examine the understanding of the New Public Service, which emerged with the claim of being an alternative public administration model to the New Public Management, in terms of its theoretical background, basic principles and its place in the field of public administration. In the environment where alternative public administration models have come to the fore in recent years and the discussion of paradigm shifts in the field of public administration has strengthened, this study aims to examine the understanding of the New Public Service with a critical attitude. Although there are studies that deal with the understanding of the New Public Service from different perspectives, there is no study that critically examines it in terms of its principles, theoretical foundations and its claim to be an alternative public administration model. The hypothesis of the study is that there is no direct relationship between the understanding of the New Public Service and critical theory, and the New Public Service is not an alternative to the New Public Administration, but an approach that brings cautious criticism against it. As a result, the existence of a significant and direct relationship between the New Public Service understanding and critical theory has not been reached. As of today, the understanding of New Public Service the has not achieved much application in the field of public administration. In addition, the understanding of New Public Service of criticizes the New Public Management by staying true to the current economic understanding and the market mechanism, and it seems far from being an alternative to it. In the first part of the study, the concept of public administration, the understanding of Traditional Public Administration and the New Public Management are mentioned. In the second part, in addition to the theoretical foundations and principles of the understanding of the New Public Service, critical theory is discussed. In the last part, the relationship of the understanding of the New Public Service with the critical theory and the New Public Management is examined with a critical attitude.