Güncel bulk fill kompozitlerle geleneksel rezin kompozitlerin eroziv-abraziv uygulamalar sonrası yüzey özelliklerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the surface properties of contemporary bulk fill composites and conventional resin composites after erosive-abrasive applications
  1. Tez No: 799799
  2. Yazar: LEYLA DEVLETLİ ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ BULUT EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasının amacı geleneksel tabakalama tekniğiyle uygulanan kompozitlerle bulk fill kompozitlerin eroziv/abraziv uygulamalar sonrasında yüzey pürüzlülükleri ve yüzey mikrosertliklerindeki değişimin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu in vitro çalışmada, farklı içeriklere sahip üç geleneksel kompozit rezin (FiltekTM Z250, 3M ESPE, St Paul, MN, ABD; FiltekTM Ultimate, 3M ESPE, St Paul, MN, ABD; Clearfil MajestyTM Esthetic, Kuraray Noritake Dental, Sakazu, Kurashiki, Okayama, Japonya) ve dört bulk fill kompozit rezin (X-tra fil, VOCO, Cuxhaven, Almanya; FiltekTM One Bulk Fill, 3M ESPE, St Paul, MN, ABD; QuiXfilTM, Dentsply DeTrey GmbH, Konstanz, Almanya; Tetric N-Ceram Bulk Fill, Ivoclar Vivadent, Schann, Lihtenştayn) kullanıldı. Deney örneklerinin hazırlanmasında kompozit rezinler 8 mm çapında 2 mm yüksekliğinde yuvarlak pleksi kalıplara uygulanarak LED ışık cihazıyla polimerize edildi (n:15). Her bir örnek, sırasıyla kalın, orta, ince ve süper ince grenli disklerle (Sof-LexTM XT, 3M ESPE, St Paul, MN, ABD) polisajlandı. Daha sonra örneklerin başlangıç pürüzlülük ve mikrosertlik değerleri ölçüldü. Her bir grup on günlük eroziv/abraziv döngüye maruz bırakıldı. Döngü sonrasında örneklerin pürüzlülük ve mikrosertlik değerleri ölçülerek yüzey özelliklerindeki değişim incelendi. Örneklerin yüzey analizleri eroziv/abraziv döngü uygulamaları öncesinde ve sonrasında taramalı elektron mikroskobu ile yapıldı. İstatistiksel analizde tek yönlü ANOVA testi, Tukey's post hoc testi ve t testi kullanıldı. p0.05). Başlangıç pürüzlülük değerleri incelendiğinde FOB, FU, FZ ve TNC grupları arasında anlamlı bir farklılık olmayıp diğer gruplara göre pürüzlülük değerleri istatistiksel olarak daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate comparatively the changes in surface roughness and surface microhardness of composites applied with traditional incremental layering technique and bulk fill composites after erosive/abrasive applications. In this in vitro study, three conventional composite resins with different contents (FiltekTM Z250, 3M ESPE, St Paul, MN, USA; FiltekTM Ultimate, 3M ESPE, St Paul, MN, USA; Clearfil MajestyTM Esthetic, Kuraray Noritake Dental, Sakazu, Kurashiki, Okayama Japan) and four bulk fill composite resin (X-tra fil, VOCO, Cuxhaven, Germany; FiltekTM One Bulk Fill, 3M ESPE, St Paul, MN, USA; QuiXfilTM, Dentsply DeTrey GmbH, Konstanz, Germany; Tetric N-Ceram Bulk Fill, Ivoclar Vivadent, Schann, Liechtenstein) were used. While preparing the test specimens, composite resins were applied to 8 mm diameter and 2 mm height round plexiglass molds (n:15) and polymerized with a LED curing unit. Each specimen was polished with coarse, medium, fine, and superfine grain discs (Sof-LexTM XT, 3M ESPE, St Paul, MN, USA) respectively. Then, the initial surface roughness and microhardness values of the specimen were measured. Each group had been exposed erosive/abrasive cycle for ten days. After the cycle, by measuring the roughness and microhardness values of the specimen, the alteration of the surface properties was examined. After the initial and erosive/abrasive cycles of the specimens, the surface analyzes were performed with scanning electron microscopy. One-way ANOVA test, Tukey's post hoc test, and t-test were used for statistical analysis. Differences at the p0.05). When the initial surface roughness values were examined, there was no significant difference between the FOB, FU, FZ, and TNC groups, and the roughness values were statistically lower than the other groups.