Seismic data analysis using feed forward bp neural network model for earthquake prediction
Deprem tahmini için feed forward bp sinir ağları modeli kullanarak sismik veri analizi
- Tez No: 799831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Depremler, bir ülkenin karşı karşıya olduğu en yıkıcı ve maliyetli doğal risklerden biridir, çünkü önceden haber verilmeden meydana gelirler ve çok sayıda evin, binanın, ve diğer sert yapılar. Bu incelemenin amacı, yapay zeka stratejisinin sismik dalga sinyallerini kullanarak aşağıdaki olay sarsıntısını öngörmedeki performansını değerlendirmektir. Bir olayın başlamadan önce zamanının, yerinin ve büyüklüğünün belirlenmesini gerektiren deprem tahmini, uzun ve tartışmalı bir tarihe sahiptir. Bunun peşinden gitmek için muazzam bir çaba harcandı, ara sıra umut kıvılcımları oluştu, ancak sonuçta hayal kırıklığı yaratan sonuçlar, birçok kişinin kısa vadeli deprem tahmininin en iyi ihtimalle uygulanamaz ve belki de imkansız olduğu sonucuna varmasına yol açtı. Bu çalışma, deprem büyüklüğü M ve sayısal olarak belirlenmiş diğer yedi sınır ile ilgili faktörleri bulmak için üç katmanlı ileri beslemeli bir BP sinirsel organizasyon modeli sunmaktadır. Bilgi ve hedef vektörleri olarak depremsellik belirteçlerinden yararlanılır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are one of the most devastating and costly natural risks that a country faces, as they occur without notice and can result in major injuries or the loss of human lives as a result of damage to the destruction of a large number of houses, buildings, and other rigid structures. The point of this review is to assess the exhibition of Artificial Intelligence strategy in foreseeing the following event tremor utilizing the seismic wave signals. Earthquake prediction, which requires determination of the time, location, and size of an event before it begins, has had a long and controversial history. Tremendous effort has been expended in pursuing it, with occasional glimmers of hope but ultimately, disappointing results, leading many to conclude that short term earthquake prediction is at best infeasible and perhaps impossible. This study, present a three-layer feed forward BP neural organization model to find factors related with quake greatness M and seven others numerically determined boundaries. As info and target vectors, seismicity markers are utilized.