Exploration of key approaches to enhance evacuated tube solar collector efficiency
Tahliye tüpü güneş kollektörü verimliliğini artırmak için anahtar yaklaşımların keşfi
- Tez No: 799835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, termal verimliliği, termal performansı, çıkış sıcaklığını ve enerji depolamayı geliştirmek için tahliye tüplü güneş kollektörü sistemine nanoparçacıkların entegre edilmesinin kritik faydalarını değerlendirmek için yapılır. Simcenter STAR-CCM+ 2022.1 yazılım paketinin yardımıyla sayısal analiz ve matematiksel simülasyonlar benimsendi ve uygulandı. Ayrıca, alüminyum oksit nanoparçacıklarının toplayıcının termal verimini ve termal performansını artırmadaki kritik rolünü doğrulamak için iki vaka çalışmasının karşılaştırmalı bir analizi gerçekleştirildi. Sonuçlar, alüminyum oksit nanoparçacıklarının kullanılmasının ve ETSC sistemine entegre edilmesinin çeşitli faydalı etkilere ve önemli avantajlara katkıda bulunabileceğini ortaya koydu. Ayrıca, Al2O3 kullanılarak termal verimde artışlar, çıkış kollektörünün sıcaklığında artışlar, boruların ısı akış hızında, kollektör içindeki boruda, sıcak su depolama tankının ısı transferinde ve sıcaklıkta artış elde edildi. gradyan. Alüminyum oksit nanopartiküllerin kullanıldığı ikinci durumda güneş kollektörü içindeki su akışının hızı, daha fazla güneş radyasyonu ve termal enerjinin emilmesi nedeniyle daha önemliydi, bu da su moleküllerinin kinetik enerjisinde önemli bir artışa neden oldu. İkinci durumda hız yönleri ve profili, güneş radyasyonundan emilen ve ETSC'de depolanan daha fazla termal enerji nedeniyle geleneksel güneş kollektörüne göre biraz daha türbülanslıydı.
Özet (Çeviri)
This research is performed to assess the critical benefits of integrating nanoparticles into the evacuated tube solar collectorsystem to enhance thermal efficiency, thermal performance, outlet temperature, and energy storage. Numerical analysis and mathematical simulations were adopted and executed with the help of the Simcenter STAR-CCM+ 2022.1 software package. Furthermore, a comparative analysis was carried out of two case studies to validate the critical role of the aluminum oxide nanoparticles in enhancing the collector's thermal efficiency and thermal performance. The results revealed that employing and integrating the aluminium oxide nanoparticles into the ETSC system could contribute to various beneficial impacts and significant advantages. Also, using Al2O3 achieved enhancements in the thermal efficiency, increases in the outlet collector's temperature, improvements in the rate of heat flux of the pipes, the tube inside the collector, heat transfer of the hot water storage tank, and a rise in the temperature gradient. The velocity of the water flow inside the solar collector in the second case in which the aluminium oxide nanoparticles were used was more significant due to the absorption of further solar radiation and thermal energy, which resulted in a considerable increase in the kinetic energy of water molecules. The velocity directions and profile were slightly more turbulent in the second case than the conventional solar collector due to more thermal energy absorbed and stored in the ETSC from solar radiation.