Sağlık bilimlerinde örnekleme yöntemleri konusunda karşılaştırmalı ve uygulamalı bir çalışma
An applied and comparative study of sampling methods in medical sciences
  1. Tez No: 79984
  2. Yazar: YUSUF KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAKUT IRMAK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İstatistiğin önemli bir bölümünü oluşturan örnekleme insanların karar almasında kul lanılan bir istatistiksel yöntemdir. Bu çalışma örneklemenin sağlık bilimlerinde kullanılması na yönelik olarak hazırlanmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde örnekleme, basit raslantısal örnekleme ve katmanlı ör nekleme teorik olarak anlatılmıştır. Sonraki bölümde teorik bilgiler, gerçek hayattan alınan bir aha kütleye uygulanarak çalışma sona erdirilmiştir. İlk olarak normal dağılıma sahip olmayan bir ana kütlenin normalleştirilmesi ele alın mış ve bu konuyla ilgili bir uygulama yapılmıştır. İkinci bölümde basit rastlantısal örnekleme yönteminde, ana kütle aritmetik ortalaması ve örneklem büyüklüğüne ilişkin tahminler yapılmış, güven sınırları belirlenmiştir. Aynı iş lemler bu kez ana kütle varyansı için tekrarlanmıştır. Daha sonra, katmanlı örnekleme yönteminde ana kütle aritmetik ortalaması, basit, nisbet ve optimum yöntemler kullanılarak tahmin edilmiş bu tahminler için güven sınırları bulunmuştur. Basit, nisbet ve optimum yöntemler için gerekli örneklem büyüklükleri hesap lanmıştır. Sonraki uygulamada katmanlı örneklemede örneklem ortalamalarından oluşan seri nin basit, nisbet ve optimum yöntemlerle varyansı bulunmuştur. Basit rastlantısal örnekleme ile elde edilen ortalama ve standart hata değerleri ile kat manlı örneklemede basit, nisbet ve optimum usullere göre elde edilen ortalama ve standart hata değerlerinin karşılaştırılması yapılmış ve katmanlı örnekleme ile elde edilen değerlerin daha duyarlı olduğu belirlenmiştir. Çalışma ana kütle varyansımn tahmin edilmesine yönelik uygulama ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sampling, which constitutes a major part of statistics is a statistical method which is used in decision making. This study is prepared to examine the use of sampling in biomedical sciences. In the First chapter of our study, sampling is examined as“simple random sampling”and“stratified sampling”. The study is finalised in the following section with the application of the theoretical knowledge on a real life population. In the first place, the normalisation of a distribution which has an abnormal nature is studied and an application is done. In the second section, for simple random sampling method, estimations are made for the arithmatic mean of the main population and sample size, and confidence interval are determined. This time the same procedure is repeated for the main population variance. After that, for the stratified sampling method, arithmatic mean of the main population is estimated by using simple, proportional and optimum methods and confidence interval are determined for the estimations. Sample sizes are calculated for the simple, proportional and optimum methods. In the next application, for the stratified sampling, the variance of the series which consists of the means of samples is calculated by simple, proportional and optimum methods. The mean and the standard error values calculated in the simple random sapling are compared to the values calculated by the simple, proportional, and optimum methods in the stratified sampling and the it is determined that the values calculated in the stratified method are more sensitive. '' The study is finalised with the application to determine the main population.