Zaman serileri analizi -'Bir uygulama'-
Time series analysis -'An application'-
- Tez No: 79983
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
6. ÖZET Tüm ekonomik olaylarda olduğu gibi, tıp alanlarında da hiç bir olay zamandan bağımsız düşünülmemektedir. Zaman serileri analizi, bir olaya ait geçmişde elde edilen verilerin incelenmesi ve belirli eğilimlerin ortaya çıkarılarak ileriye dönük tahminlerin yapılması temeline dayanır.Bu nedenle bilimin hemen "hemen her alanında veriler zamanın bir fonksiyonu olarak toplanır. Zaman serilerinin tıpta oldukça geniş kullanım alanı vardır. Günümüzde hiç bir olayın oluşumu ekonomik gelişmelerden ayrı düşünülmemektedir. Sağlık alanındaki gelişmeler, ekonomik olarak refah düzeyinin artması ile, ekonomik gelişmeler de kaynakların daha planlı ve etkili kullanılması ise mümkün olmaktadır. Dolayısı ile, sağlık alanında da kaynakların kullanımının ve harcamaların planlı ve düzenli yapılması, tıp alanındaki gelişmede temel olacaktır. Biz de bu amaçla Bartın ilinde Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezi merkezi (AÇSAP) tarafından doğum kontrol yöntemlerinden biri olan oral kontraseptif dağıtımının 1993- 1998 yılları arasında dağılımını ve gelecek iki yıl içinde olası ihtiyacını belirlemeye çalıştık. Bu veriler, Bartın Sağlık Müdürlüğü ve AÇSAP yöneticilerinin izni alınarak zaman serileri analizi için ömek olarak oluşturuldu. Veriler tablo ve grafkle gösterildikten sonra, bileşenleri belirlenmiştir. Daha sonra sırası ile serinin tanımlama işlemleri, trend analizleri, yumuşatma modelleri kulllanılmış. Otokorelasyon ve kısmi otokorelasyon fonksiyonları ile serinin özellikleri irdelenmiş. Son olarak da tahmin modelleri kullanılmıştır. Tahmin modelleri birbirleriyle kıyaslandığında, serimizi en iyi. Holt' un lineer üstel yumuşatma modelinin temsil ettiği bulunmuştur. Bu modeller sonucunda tahmin yaptığımızda önümüzdeki 2 yıl içinde aylık oral konraseptif ihtiyacı; 11/1998: 196 (123- 228), 12/1998: 195 (121- 269), 01/1999: 194 89(118-270), 02/1999: 193 (1 16- 271), 03/1999: 192 (1 13- 272), 04/1999: 191 (110-273), 05/1999: 191 (107- 274), 06/1999: 190 (104- 275), 07/1999: 189 (101- 277), 08/1999: 188(98-278), 09/1999: 187(94- 280). 10/1999:186(91- 282), 11/1999: 186(87- 284), 12/1999: 185(84- 286), 01/2000: 184(80-288), 02/2000: 183(76-290), 03/2000: 182(72- 293), 04/2000: 182(68-295), 05//2000: 181(64- 297), 06//2000: 180 (60- 300), 07//2000: 179 (55- 303), 08//2000: 178 (51- 305), 09//2000: 177 (47- 308), 10//2000: 177 (42- 31 1). olacaktır. 90
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY As it is the the case with all economical events, no single event can be thought as being independent from the factor of time in the field of medicine as well. The analysis of time series is based on the examination of the data which were found in the past about an event and having estimations for the future by finding out some trends. That's why in almost every field of science, data were collected as a function of time. The series of time is used broadly in the medicine. The occurrence is any event can not be thought different from economical events. The developments in the field of health might be realized by increasing social status of people economically and the economical improvements by the use of sources more effectively and in a way more planned. Therefore, the use of the sources in the field of health and the making the expenses planned and regularly would -be the base of the developments in the field of medicine as well. For that aim, in the city of Bartın, we have tried to state the distribution of oral contraceptive usage which was suggested as one of the methods of birth control by Mother Child Health and Family Planning Centre between years of 1993-1998. And it is estimated the need in the following two years. The data has become an example for the analysis of time scries, having the permission of the authorities of the directory of Bartın Health authority and the Mother Child Health and Family Planning Centre. The components of the data were stated after it had been showed in tables and in graphics. Later the procedures of definition, trend analysis, the models of smoothing methods has been used. The characteristics of the series have been examined with the functions of autocorrelation and partial autocorrelation. And lastly the models of estimation have been used. When the models of estimation were compared with each other, it has been found that the Holt' s linear smoothing model represented our series the best. 91As a result of these models, when it has been estimated that the monthly need for oral contraceptive will be ; 1 1/1998: 196 (123- 228), 12/1998: 195 (121- 269), 01/1999: 194 (118- 270), 02/1999: 193 (116- 271), 03/1999: 192 (113- 272), 04/1999: 191 (110- 273), 05/1999: 191 (107- 274), 06/1999: 190 (104- 275), 07/1999: 189 (101- 277), 08/1999: 188(98-278), 09/1999; 187(94-280), 10/1999:186(91-582), 11/1999: 186(87- 284), 12/1999: 185(84- 286), 01/2000: 184(80-288), 02/2000: 183(76-290), 03/2000: 182(72- 293), 04/2000: 182(68-295), 05//2000: 181(64- 297), 06//2000: 180 (60- 300), 07//2000: 179 (55- 303), 08//2000: 178 (51- 305), 09//2000: 177 (47- 308), 10//2000: 177 (42-311). 92