Trakya Üniversitesi balkan yerleşkesi ve Prof. Dr Ahmet Karadeniz yerleşkesinin elektromanyetik kirlilik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of electromagnetic pollution levels of Trakya University's balkan campus and Prof. Dr. Ahmet Karadeniz campus
- Tez No: 799853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖZKAPI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Elektromanyetik Dalgalar (EMD), doğal kaynaklar ve insan eli ile yapılmış cihazlar olmak üzere iki tür kaynaktan yayılmaktadırlar. Yüksek Frekanslardaki EMD' lar (10 kHz-300 GHz) kablosuz haberleşme, cep telefonları, baz istasyonları, radyo ve televizyon yayınları vb. sistemlerde kullanılmaktadır. Düşük Frekanslı EMD' lar (0-300 Hz) ise yüksek gerilim hatları, trafolar, ev ve iş yerlerinde kullanılan elektrikli cihazlar tarafından üretilmektedir. Teknolojinin gelişmesi, kablosuz araçların kullanım alanlarının çoğalmasına, mobil teknolojik araçların günden güne daha çok yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Bu cihazların kullanımının yaygınlaşması modern hayatı kolaylaştırmasına karşı insan sağlığını olumsuz etkilemesi gibi dezavantaj oluşturabilmektedir. Yüksek enerji seviyesine sahip iyonlaştırıcı radyasyon etkisi olan ışınımlara uzun süreli maruz kalmak insan üzerinde ve canlı dokularda tahribata neden olabilmekte, kontrolsüz maruziyet kanser gibi yıkıcı etkilere sebebiyet verebilmektedir. Yapılan bu çalışmada, Edirne ili Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi ve Prof. Dr. Ahmet Karadeniz Yerleşkelerinin elektromanyetik alan kirlilik ölçümleri yapılmıştır. Prof. Dr. Ahmet Tarık Karadeniz yerleşkesinde 17 farklı noktada ölçümler alınmış, Balkan yerleşkesinde ise 197 nokta olmak üzere toplamda 214 farklı noktada ölçümler standartlara uygun olarak 6' şar dakikalık zaman dilimlerinde yapılmıştır. Ölçüm zaman planı hafta içi mesai saatleri içerisinde insan yoğunluğunun fazla olacağı zaman dilimlerine göre planlanmıştır. Ölçümler için Spectran HF-60105 V4 Spektrum analizörü kullanılarak GSM900, GSM1800, UMTS (3G), LTE800 (4G) olmak her biri ayrı ayrı 4 farklı band üzerinden yapılmıştır. Ölçümü alınan her bir noktanın koordinatları kaydedilerek elektromanyetik kirlilik haritası çıkarılmıştır. Toplamda 214 farklı nokta olmak üzere 856 ölçüm alınmış ve analiz edilmiştir. Ölçüm sonuçlarına göre ölçümü alınan 214 noktanın hiç birinde ulusal ve uluslararası kuruluşların belirlediği sınır değerlerini aşan bir nokta tespit edilmemiştir. Yapılan kirlilik haritalandırması çalışmasında Balkan Yerleşkesi ve Karadeniz Yerleşkeleri birbirinden ayrılmış ve noktalar arası kirlilik yoğunlukları gösterilmiştir. En yoğun olan bölgeler incelenmiş ve incelemeler neticesinde kirliliği yüksek olan noktalar; baz istasyonları çevresi, elektrikli cihazların yoğun olarak kullanıldığı hastane, kafeterya ve alış-veriş mekanlarının olduğu Yaşam Merkezi, Hastane, Yurtlar vb. ortak kullanım alanlarının bulunduğu bölgeler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic waves (EMW) are emitted from two types of sources: natural sources and man-made devices. High Frequency EMWs (10 kHz-300 GHz) are used for wireless communication, mobile phones, base stations, radio and television broadcasts, etc. used in the systems. Low Frequency EMDs (0-300 Hz) are produced by high voltage lines, transformers, electrical devices used in homes and workplaces. The development of technology causes the use of wireless devices to increase and mobile technological tools to become more widespread day by day. The widespread use of these devices can create a disadvantage such as facilitating modern life and adversely affecting human health. Long-term exposure to high-energy ionizing radiation can cause damage to human and living tissues, and uncontrolled exposure can cause devastating effects such as cancer. In this study, Edirne province, Trakya University Balkan Campus and Prof. Dr. Ahmet Karadeniz Campuses Electromagnetic field pollution measured. Prof. Dr. Ahmet Tarık Karadeniz Campus Measurements were taken at 17 different points and measurements were made at a total of 214 different points, 197 points in the Balkan campus, in 6 min time periods in accordance with the standards. The measurement time plan has been planned according to the time periods when the human density will be high during working hours on weekdays. Spectran HF60100 Electromagnetic Pollution Analyzer was used for the measurements and measurements were made on 4 different bands, GSM900, GSM 1800, UMTS (3G), LTE800 (4G), each of them separately. The coordinates of each measured point were recorded and an Electromagnetic Pollution Map was created. In total, 856 measurements were taken and analyzed, 214 different locations. According to the measurement results, no point exceeding the Electromagnetic Field limit values was detected in any of the 214 points measured. Pollution densities between points are shown in the pollution mapping study. The densest regions were examined. As a result of the investigations, the most heavily polluted points were determined as the areas near the base stations, places such as the Hospital where electrical devices are used extensively, and areas with common use areas such as Cafeteria, Living Center, Dormitories.