Zap Nehri'nin bazı bölgelerinden izole edilen streptomyces cinsi bakterilerin teşhisi ve antimikrobiyal aktivitesi
Identification and antimicrobial activity of streptomyces bacteria isolated from some areas of the Zap River
  1. Tez No: 799857
  2. Yazar: İLTER ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ERTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGAL BAĞCI TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Zap Nehri'nin sedimentlerinden seri seyreltme tekniği kullanılarak yirmialtı Streptomyces izole edilmiştir. Tüm izolatlar, antibakteriyel aktivite için ilk taramaya tabi tutulmuş ve 2 tanesinin bir grup test bakterisine karşı aktif olduğu bulunmuştur. ZP003 ve ZP010 suşları, orta ila yüksek antibakteriyel aktiviteye sahip oldukları için taksonomik karakterizasyon ve tanımlama için seçilmiştir. Etkili bulunan izolatların sekonder metabolitleri ekstrakte edilip, inhibisyon zonları ve minimum inhibisyon konsantrasyon (MİK) değerleri belirlenmiştir. Karşılaştırmalı 16S rRNA gen dizisi analizi sonucunda ZP003 suşunun % 99,72 Streptomyces albus ile, ZP010 suşunun ise % 99,86 Streptomyces cyaneus ile benzerlik gösterdiği tespit edildi. Morfolojik, fizyolojik özelliklerine ve 16S rDNA dizisi homoloji verilerine dayalı olarak ZP003 suşu Streptomyces albus, ZP010 suşu ise Streptomyces cyaneus olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Twenty-six Streptomyces were isolated from the sediments of the Zap River using the serial dilution technique. All isolates were first screened for antibacterial activity and 2 were found to be active against a group of test bacteria. ZP003 and ZP010 strains were selected for taxonomic characterization and identification as they have moderate to high antibacterial activity Secondary metabolites of effective isolates were extracted and inhibition zones and minimum inhibition concentration (MIC) values were determined. As a result of the comparative 16S rRNA gene sequence analysis, it was determined that the ZP003 strain was similar to 99.72% Streptomyces albus, and the ZP010 strain was 99.86% similar to Streptomyces cyaneus. Based on its morphological and physiological characteristics and 16S rDNA sequence homology data, ZP003 was identified as Streptomyces albus and ZP010 as Streptomyces cyaneus.