Identification and quantification of atmospheric bioaerosols in an urban area
Bir kentsel bölgede atmosferik biyoaerosollerin tanımlanması ve miktarlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 799866
  2. Yazar: ELİF PALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ELBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son çalışmalar, atmosferdeki bazı mantar ve bakteri türlerinin miktarlarının ve konsantrasyonlarının toz taşınımı olayları sırasında arttığını göstermiştir. Bu çalışma, İzmir kentine toz taşınımları öncesi, sırası ve sonrasında havadaki mantar ve bakteri konsantrasyonlarının mevsimsel değişimini araştırmaktadır. Eylül 2020 ve Haziran 2022 arasında iki farklı örnekleme döneminde toplam 302 biyoaerosol örneği toplanmıştır. Bakteri ve mantar türlerinin sayımı ve cins bazlı tanımlanması için Plate Count Agar (PCA), Columbia Blood Agar (CBA), Potato Dextrose Agar (PDA) ve Malt-Extract Agar (MEA) gibi farklı kültür ortamları kullanılmıştır. Mantar ve bakterilerin yanı sıra hava sıcaklığı, bağıl nem ve 10 µm'ye eşit veya daha küçük parçacık çapına sahip maddelerin (PM10) konsantrasyonlarının mevsimsel olarak etkileri de araştırılmıştır. Tozlu günleri belirlemek için HYSPLIT yörünge modeli ve web tabanlı simülasyon sonuçları kullanılmıştır. PM10 konsantrasyonları artarken biyoaerosol konsantrasyonları istatistiksel olarak artmıştır. Ortam havasında en sık görülen türler Cladosporium sp., Penicillium sp., Alternaria sp. ve maya olarak belirlenmiştir. Periconia sp., Chysosporium sp. ve Chrysonilia sp. türlerinin miktarları MEA örneklerinde tozlu günlerde artmıştır. Nigrospora sp. ve Acremonium sp. türleri ise PDA'da tozlu günlerde artmıştır. CBA'da kültür edilen bakteri sayısı tozlu günlerde önemli ölçüde artmıştır. Tozlu günlerde Actinomycetota, Basilota, Proteobacteria ve Bacteroidota gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, toz olayları biyoaerosol seviyeleri ve türleri üzerinde etkilere sahip olup uzun menzilli toz taşınımının yaygın olduğu bölgeler için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent studies have demonstrated that the amount of specific airborne mold and bacteria types and their concentrations increase during dust events. This study investigates the seasonal variation of airborne mold and bacteria concentrations before, during, and after the dust transports in Izmir city, Türkiye. A total of 302 bioaerosol samples were collected in two different sampling campaigns between September 2020 and June 2022. Different culture media consisting of Plate Count Agar (PCA), Columbia Blood Agar (CBA), Potato Dextrose Agar (PDA), and Malt-Extract Agar (MEA) were used for enumeration and genus-based identification of the airborne bacteria and mold. In addition to culture media, the influences of air temperature, relative humidity, and particulate matter equal to or less than 10 µm (PM10) concentrations were also investigated seasonally. The HYSPLIT trajectory model and web-based simulation results were mainly used to determine dusty days. The study revealed that the bioaerosol level increased statistically when PM10 concentrations increased. The most frequently observed species were Cladosporium sp., Penicillium sp., Alternaria sp., and yeast. On dusty days, the amounts of Periconia sp., Chysosporium sp., and Chrysonilia sp. species increased in MEA samples. Similarly, Nigrospora sp. and Acremonium sp. species increased in PDA on dusty days. Moreover, the number of bacteria cultured in CBA increased significantly on dusty days. Actinomycetota, Basilota, Proteobacteria, and Bacteroidota were observed on dusty days. Thus, dust event impacts levels and types of bioaerosols and has implications for regions where long-range dust transport widely occurs.