Fuzzy sayı dizilerinin kaba λ-istatistiksel yakınsaklığı
Rough λ-statistical convergence of sequences of fuzzy numbers
  1. Tez No: 799871
  2. Yazar: OKTAY DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Dört bölümden oluşan bu tez çalışmasının birinci bölümünde, istatistiksel yakınsaklık, kaba istatistiksel yakınsaklık ve fuzzy sayı kavramlarının öneminden ve tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan reel sayı dizileri için istatistiksel yakınsaklık, istatistiksel limit ve yığılma noktaları ile bu kavramların λ-analogları için bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde sonlu boyutlu normlu uzaylarda bir dizinin kaba istatistiksel yakınsaklığı, kaba istatistiksel yığılma noktası ve kaba istatistiksel limit noktası tanımları ve örneklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise ilk olarak fuzzy sayı dizilerinin temel özellikleri hatırlatılmıştır. Sonra, fuzzy sayı dizilerinin kaba λ-istatistiksel yakınsaklığı tanımlanmış, kaba λ-istatistiksel limit kümesi ile dizinin λ-istatistiksel limit infimumu ve λ-istatistiksel limit supremumu arasındaki ilişki araştırılmıştır. Son olarak, fuzzy sayı dizileri için kaba λ-istatistiksel yığılma noktalarının kümesi ile kaba λ-istatistiksel limit noktalarının kümesi tanımlanarak aralarındaki kapsama ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis that consists of three chapters, the importance and historical development of the concepts of statistical convergence, rough statistical convergence and sequences of fuzzy numbers were mentioned. In the second chapter, some fundamental definitions and theorems of statistical convergence, statistical limit points and statistical cluster points for real number sequences and their λ-analogues which will be used in the later chapters were given. In the third chapter, the definitions and examples of rough statistical convergence, rough statistical limit points and rough statistical cluster points of a sequence in finite dimensional normed space were given. In the forth chapter, some basic properties of sequences of fuzzy numbers were recalled. Then, the definition of rough λ-statistical convergence was introduced, the relation between the rough λ-statistical limit set and λ-statistical limit inferior and λ-statistical limit superior were examined. Finally, by defining the sets of rough λ-statistical limit points and rough λ-statistical cluster points of a sequence of fuzzy numbers, the inclusion of relations between them were investigated.