A new AI method for effective medical data security application
Etkili tıbbi veri güvenliği uygulaması için yeni bir AI yöntemi
- Tez No: 799876
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Güvenlik, kişilerin, kurumların, devletlerin maddi ve manevi sahip olduğu her şeye yönelik saldırı ve tehditlere karşı alınacak tedbirlerdir. Siber güvenlik, dijital ortamlardan yapılan çeşitli saldırı ve tehditlere karşı bilgi teknolojilerinin gizliliğini, bütünlüğünü, kullanılabilirliğini ve erişimini koruyan strateji ve çalışmaların bütünüdür. Ek olarak, bu öğrenme algoritmaları dört ölçü kullanılarak karşılaştırıldı: Doğruluk, Kesinlik, Geri Çağırma ve F-ölçüsü. Bu yazıda, tıbbi sistemlerdeki saldırıları tespit etmek için kullanılan otomatik bir SVM tabanlı K-ortalama ve ICA kullanımını öneriyoruz. Önerilen sistem bazı çalışmalara göre %95.21 doğrulukla sonuç göstermiştir. Sonuçları önerilen yöntemle karşılaştırmak ve sonuçları karşılaştırmak için aynı probleme uygulanan DT ve SVM gibi çeşitli teknikler.
Özet (Çeviri)
Security is the precautions to be taken for attacks and threats against everything that people, institutions, states have material and spiritual. Cyber security is the whole of the strategies and studies that protect the confidentiality, integrity, usability and access of information technologies against various attacks and threats made from digital environments. In addition, these learning algorithms were compared using four measures: Accuracy, Precision, Recall, and F-measure. In this paper, we propose the use of an automatic SVM based K-mean and ICA used to detect the attacks in medical systems. The proposed system showed results with an accuracy of 95.21% compared to some studies. Several techniques such as DT and SVM applied to the same problem to compare the results with the proposed method and compare the results.