Sosyal medya zorbalığının siber boyutu: Hitit Üniversitesi örneği
Cyber dimension of social media bullying: The case of Hitit University
- Tez No: 799877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sosyal medya kullanıcıları arasında siber zorbalık, sosyal ağlardaki zorbalık şekilleri ve siber zorbalık davranışlarını incelemektir. Araştırmada, katılımcılar cinsiyet, yaş, eğitim ve gelir durumu, sosyal medya araçlarını kullanma durumuna göre siber zorbalık ve siber zorbalık davranışları açısından karşılaştırıldı. Analiz sonuçları siber zorbalığın cinsiyete göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Sosyal medyada geçirilen süre arttıkça katılımcıların siber zorbalığa daha fazla maruz kaldıkları ve daha fazla siber zorbalık yaptıkları belirlendi. Gerçekleştirilen analizler sonucunda sosyal ağlarda %3,5 zorbalık ile karşılaşıldığı verisine ulaşılmıştır. İnternet erişiminin artmasıyla birlikte çevrimiçi bilgi ve sosyal medyanın günlük yaşantımızın her anına girmesi toplumsal şiddete dayalı şiddetin yeni biçimi olan dijital şiddeti de beraberinde getirmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok suç türü çevrimdışı suç türünün devamı olarak ağ ortamına taşınmıştır. Suç türlerinin aktarımı, failin mağdurla doğrudan internet üzerinden iletişime geçmesini gerektirmekte ve bu da suç türünü içerik, kapsam ve ölçek olarak genişletmektedir. Sosyal medyayı aktif kullanan kadınlar, cinsiyetlerine, cinsiyet kimliklerine ve güvenliklerine doğrudan saldıran tehditler ve yorumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet, kadınların insan haklarının ihlali ve kadınlara karşı ayrımcalığın bir biçimi olarak görülmektedir. Sadece fiziksel olarak değil, cinsel, psikolojik ve ekonomik olarak da şiddetin çeşitli türleri ele alınmakta ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sonuçları bu bağlamda değerlendirilmektedir. Yapılan çalışmada, sosyal medya kullanıcılarının cinsiyet, yaş, eğitim ve gelir düzeyi gibi demografik değişkenler ile siber zorbalık ve siber zorbalık davranışları karşılaştırılmaktadır. Ayrıca siber zorbalık ile sosyal ağ kullanıcı durumu arasındaki bağlantı da araştırılmıştır. Bu çalışma, sosyal ağ kullanıcılarının yaşadığı siber zorbalığın tanımı, değerlendirilmesi, sınıflandırılması ve etkileyen faktörlerini ele almakta ve siber zorbalığın önlenmesine, siber zorbalık eğilimlerinin neden olduğu mağduriyeti en aza indirmeye ve bu ihtiyacı karşılayacak şekilde yapılandırmaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine cyberbullying, forms of bullying on social networks and cyberbullying behaviors among social media users. In the study, participants were compared in terms of cyberbullying and cyberbullying behaviors according to gender, age, education and income status, and use of social media tools. The results of the analysis revealed that cyberbullying differed according to gender. It was determined that as the time spent on social media increased, the participants were more exposed to cyberbullying and engaged in more cyberbullying. As a result of the analysis, it was found that 3.5% bullying was encountered in social networks. With the increase in internet access, the introduction of online information and social media into our daily lives has brought digital violence, which is a new form of social violence. With the development of technology, many types of crime have moved to the network environment as a continuation of offline crime. The transfer of crime types requires the perpetrator to communicate directly with the victim over the internet, which expands the crime type in terms of content, scope and scale. Women who actively use social media face threats and comments that directly attack their gender, gender identity and safety. Violence against women and girls is seen as a violation of women's human rights and a form of discrimination against women. Various forms of violence, not only physical, but also sexual, psychological and economic, are addressed and the consequences of gender inequality are considered in this context. This study compares demographic variables such as gender, age, education and income level of social media users with cyberbullying and cyberbullying behaviors. In addition, the link between cyberbullying and social network user status was also investigated. This study addresses the definition, assessment, classification, and influencing factors of cyberbullying experienced by social network users and aims to help prevent cyberbullying, minimize the victimization caused by cyberbullying tendencies, and structure it to meet this need.