Performance of direct-sequence spread-spectrum systems in tone jamming
  1. Tez No: 8000
  2. Yazar: NAZMİ BEZCİGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
DO?RUDAN DÜ?ÜMLEMELİ YAYILMIŞ İZ6ELİ DİZGELERİN KASITLI TON KARIŞTIRMA ORTAMINDA BAŞARISI ÖZETÇE Yayılmış izgeli iletişimin kasıtlı karıştırma imlerine karşı çok güçlü bir koruma sağladığı bilinmektedir. Kasıtlı karıştırmaya karşı koruma yayılmış izgeli iletişim yöntemlerinin en yaygın uygulama alam olmasına rağmen, konunun askeri iletişimde sağladığı üstünlüklerin gizli tutulmasının amaçlanması kapsamlı çözümlemelerin süreli yayınlara aktarılmasına engel olmaktadır. Mevcut yayınlarda karşılaşılan çalışmalarda ise daha çok sıklık atlamalı izge yayma yöntemi ve kasıtlı gürültü karıştırma koşulları işlenmektedir. Bu çalışmada, kasıtlı ton karıştırma ortamında çalıştırılan ve izge yaymada en uzun dönüşlü sıraların kullanıldığı, hata düzeltme düğüm lemesiz, doğrudan düğümlemen yayılmış izgeli bir dizgenin başarısı incelenmektedir. Doğrudan düğümlemen dizgelerin başarısının kullanılan yayma sırasının devir uzunluğuna ve karıştırıcı tonun sıklık bandındaki yerine bağlı olması nedeniyle, sıra devir uzunluğu ve ton yerinin değişik eşleşmelerinde dizgenin başarısını ikil hata olasılığı ile belirtmede kullanılacak alıcı çıkışı istatistiklerinin kapalı biçim çözümleri elde edilmeye çalışılmaktadır. Tek ton ile karıştırma koşulunda elde edilen bu sonuçlar çoklu ton ve vurumlu ton karıştırma koşulları için genelleştirilmekte ve en etkili karıştırma yöntemi araştırılmaktadır. Ayrıca hem sürekli hem de vurumlu kasıtlı karıştırma ortamlarında en kötü durum hata olasılıklarına ulaşma koşulları belirtilmekte ve dizgenin çok değişik çalışma koşullarındaki başarısı oldukça kapsamlı benzetim çalışmaları ile ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE OF DIRECT-SEQUENCE SPREAD-SPECTRUM SYSTEMS INTONE JAMMING ABSTRACT Spread-spectrum communications can afford powerful protection against jamming signals. Although antijamming protection is the most extensive application of spread- spectrum techniques, comprehensive analyses are not provided in the open literature because of the classified advantages of the subject. Most available works are concerned with the frequency- hopping spectrum spreading method and noise jamming strategies. In this thesis, the performance of an uncoded direct- sequence spread-spectrum system, employing a maximal- length spreading sequence, and operating in the presence of tone jamming, Is examined. Since the system performance depends upon the frequency location of the tone and upon whether the period of the spreading sequence is equal to or greater than the data duration, closed form expressions for the statistics of the receiver response to a var late of sequence period length and tone location combinations are developed, so that the corresponding bit error probabilities can be calculated. These results are generalized for multiple- tone and pulsed tone jamming strategies. This work also presents the worst-case error probabilities under both continuous and pulsed jamming conditions and provides a complete picture of the system behavior under different operating conditions by an extensive set of simulation results.