Initial modeling and simulation of subscriber loops for ISDN
- Tez No: 7998
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZETÇE THSŞ (Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi) söz, veri, görüntü, metin gibi çeşitli tele iletişim hizmetlerini standart arabağlar üzerin den sunabilen bir şebekedir. Abonenin şebekeye erişimi, abone yerleşke sinde yer alan S-arabağı ve yerleşkeden santrala değin iletimin yer al dığı U-arabağı üzerinden sağlanır. Bu çalışmada yerleşke ile santral arasında yer alan U-arabağı üzerindeki iletim sorunları tartışılacaktır. THSŞ 144 kbit/s hızında bir ortama ihtiyaç duymaktadır fakat var olan abone döngüleri düşük frekansta iletim düşünülerek tasarlanmıştır. Bu nedenle, abone döngüsü üzerinde yer alan ve iletim için önem taşıyan problemler, yan hatlar, değişik kab lo tipleri, kaynak ve yük empedanslarının etkileri verilen bir döngü to polojisinden ve kablo parametrelerinden hareketle benzetim programı yar dımı ile incelenmiştir. Değişik kodlama algoritmaları BP (Bipolar), CM I (Coded Mark Inversion), Wal-2 göz- diyagramları yardımı ile incelenmiş, yansıma ve çapraz karışmanın etkileri tartışılarak döngü tasarımında kılavuz bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The ISDN is such a network that provides a wide range of services capabilities, including voice, data, picture, and text applications in the same network by means of a limited set of standart multypurpose user network interfaces. Access to ISDN is achived via U and S interfaces. In this study, the problem of U interface of ISDN which is located between subscriber premises and serving office are discussed. The ISDN requires 144 kbit/s for transmission on the existing- customer loops, but existing customer loops are designed for low frequency transmission. Because of these facts,. by means of computer simulation customer loops are anali sed and problems of customer loops such as bridged taps, gauge change, effect of load and source impedance are presented. Simulation of customer loops for a given topology and cable parameters is presented. Effects of different line codes such as wal-2, bipolar, CM I (Coded Mark ; Inversion) areanalised by means of eye diagrams. The echo and crosstalk problem on subscriber loops are presented. As a result, useful infor mation is obtained for the design of two-wire digital communication on customer loops.