Vision based indoor mobile robot localization using deep learning
İç ortamlarda derin öğrenme ile bilgisayarlı görüye dayalı gezgin robot konum kestirimi
  1. Tez No: 799917
  2. Yazar: ARAFAT EMAD ARAFAT SHARIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BERKE GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Seyrüsefer sırasında gezgin robotların cevaplanması gereken üç temel sorudan ilki ve en önemli olanı 'neredeyim?' sorusudur (diğerleri ise 'nereye gitmem lazım?' ve 'oraya nasıl ulaşırım?' sorularıdır). GPS ve benzeri uydu tabanlı hassas mutlak konumlandırma yöntemlerinin kullanmanın mümkün olduğu dış ortamlarda gezgin robot konum ölçümü oldukça kolay bir işlemdir. Uyduya dayalı konumlandırma teknolojilerinin kullanmanın mümkün olmadığı iç ortamlarda ise bir kısmı yüksek maliyetli (örneğin LIDAR, lazer tarayıcılı/işaretcili sistemler) çok sayıda ve farklı tipte robot üzerindeki algılayıcıdan (ultrasonik, kızıl-ötesi algılatıcılar, enkoderler, ataletsel ölçüm sistemleri gibi) alınan veriyi işleyen Bayes süzgecine veya grafik en iyileştirmesine dayalı eş-zamanlı konumlandırma ve haritalama yöntemleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu tip eş-zamanlı konumlandırma ve haritalama yöntemleri çok yüksek başarım ve doğruluk sağlamakla birlikte, gerçekleşt-irdikleri görüntü işleme ve oluşturdukları yüksek çözünürlüklü haritalar sebebi ile robot üzerinde sınırlı olan hesaplama ve depolama kaynaklarını zorlamakta ve maliyetleri yüks-eltmektedir. Bahsedilen bu zorlukların üstesinden gelmek için, bu tez çalışmasında iç mekanlarda gezgin robot seyrüseferinde kullanılmak üzere derin öğrenmeye dayalı yeni bir konumlandırma yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem, girdi olarak tek gözlü bir kameradan elde edilen RGB görüntülerini kullanır. Bu girdiler farklı yapay sinir ağlarının bütünleştiril-mesi ile oluşturulan bir yapı tarafından işlenerek çıktı olarak robotun 2-boyutlu düzlemde konum ve yönelim kestirimini gerçekleştirir. Önerilen bu yöntem farklı benzetimler ve deneyler ile test edilerek sınanmıştır. Elde edilen sonuçlar, daha az hesaplama ve veri depolama kapasitesi gerektiren derin-öğrenmeye dayalı konum kestirim yaklaşımının bilimsel yazımda yer alan en iyi eş-zamanlı konumlandırma ve haritalama yöntemi olan grafik tabanlı RTAB-Map yöntemi ile benzer sonuçlar verdiğini göstermiştir (pozisyon hatası < 5cm, yönelim hatası < 2 derece).
Özet (Çeviri)
Of the three main questions of mobile robot navigation, 'where am I?' is the first and foremost question (the other two being 'where do I need to go?' and 'how do I get there?') that the robot must answer before performing any further action. Outdoor localization is a relatively simple task due to the availability of very accurate GPS and similar satellite-based absolute localization techniques. In the absence of satellite navigation technology, simultaneous localization and mapping (SLAM) approaches based on Bayes filtering and graph optimization using data from a multitude of on-board sensors such as sonar, IR sensors, encoders, inertial measurement units (IMU), some which are relatively costly (e.g., LIDAR, laser scanner/beacon systems) has become the state-of-art approach to indoor mobile robot localization. Although such SLAM methods deliver very high localization performance, they suffer from high CPU (due to image processing) and data storage (due to highly detailed digital maps) requirements, which strain the limited on-board computational resources and drive up the cost of hardware. To alleviate this problem of indoor robot localization based on SLAM techniques, a vision and deep learning based indoor mobile robot localization method is proposed in this thesis. The input of the system is a RGB image captured by a monocular camera. The output of the system is the 2D location and orientation of the robot. The proposed method integrates different types of neural network layers to produce a system that is capable of presenting the map and producing the output based on a database that can be labeled with any localization sensor. The proposed method was tested and validated through several simulations and an experimental setup. Results indicated that the proposed method delivered a localization performance similar to the state-of-the-art RTAB-Map graph-based SLAM approach (positioning error < 5 cm, orientation error < 2 degrees) with a significantly smaller computation and storage burden.