Eş zamanlı konum belirleme ve haritalama için bilgisayarlı görü ve sensör tabanlı otonom gezgin robot
A computer vision and sensor based autonomous mobile robot for simultenaous localization and mapping
  1. Tez No: 792188
  2. Yazar: SARAN SAPMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT PEKEDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, özel yapım otonom gezgin robot kullanarak iç mekanlarda belirli nesneleri algılamak ve nesnelerin yerlerini tespit etmek için eş zamanlı lokalizasyon ve haritalama (SLAM) tekniğini bilgisayarlı görü ile kullanan bir algoritma sunmaktadır. Algoritma Hector SLAM tekniğini ve Sadece Bir Kere Bak, (YOLO v3) bilgisayarlı görü algoritmasını harita oluşturmak ve nesneleri algılamak için birleştirmektedir. Algoritma Robot İşletim Sistemi (ROS) konularına ve dönüşüm matrislerine dayanmaktadır ve özel yapım gezgin robotun hareketi ROS navigasyon paketi ile sağlanmaktadır. Ayrıca tez algoritma ve gezgin robotun donanımı hakkında daha fazla bilgi sağlamaktadır. Nesne tanımlama doğruluk oranı \% 92.5, nesne yerlerinin tespit edilme doğruluk oranı \% 96.25 şeklindedir. Bu algoritma enkodersiz düşük bütçeli LIDAR sensörü olan robotlara uygulanabilir. İleriki çalışmalarda, bu algoritma daha çok objenin tespit edilmesi ve objelerin yerlerinin belirlemesi için genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an algorithm that uses simultaneous localization and mapping (SLAM) technique, with computer vision to recognize specific objects and determine their positions in indoor environments using an autonomous custom mobile robot. The algorithm combines the Hector SLAM technique and You Only Look Once (YOLO) v3 computer vision algorithm to create a map and recognize objects. The algorithm is based on Robot Operating System (ROS) topics and transformation matrices, and the motion of the custom mobile robot is provided by the ROS navigation package. The thesis also provides more information about the algorithm and the hardware of the mobile robot. The accuracy of recognizing the objects is 92.5 \% and the accuracy of determining the positions of the objects is 96.25 \%. This algorithm can be applied to mobile robots that have low-budget LIDAR sensors without encoders. In future studies, this algorithm could be expanded to recognize more objects and their positions.