Konya ili kırsalındaki bazı doğal kaynak çeşme sularının belirli su kalite parametrelerinin incelenmesi
The investigation of certain of certain water quality parameters of some natural spring fountain waters in Konya countryside
- Tez No: 799949
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Konya ili kırsalında bulunan Ladik, Kurşunlu ve Sızma beldelerinde yer alan doğal kaynak çeşme sularının içilebilirliğini ve kalitesini belirleyebilmek için seçilen 15 farklı çeşmeden alınan su örneklerinin fizikokimyasal ve bakteriyolojik yönden incelemesi yapılmıştır. Araştırmada Şubat ve Temmuz 2022 tarihlerinde olmak üzere iki periyotta örnekler alınıp incelenmiştir. Fizikokimyasal yönden pH, çözünmüş oksijen, iletkenlik, bulanıklık, sıcaklık parametrelerine bakılmıştır. Bu parametrelere göre sular hafif alkali sınıfına girmektedir. Tüm kimyasal parametreler ulusal ve uluslararası içme suyu standartlarına göre uygun nitelikte bulunmuştur. Bakteriyolojik yönden ise membran filtrasyon yöntemi ile Escherichia coli ve koliform bakteriler araştırılmıştır. Çeşme sularından alınan 30 örneğin 18'inde (%60) koliform bakteri gözlenmiştir. E.coli'ye hiçbir örnekte rastlanmamıştır. Su örneklerindeki ağır metallerin(As, Cd, Pb, Co, Cu, Ni, Sb, Mn, Fe, Be, V, Cr, Li, Sr) analizi ICP–OES cihazı kullanarak yapılmıştır. Ağır metallerin analizi için alınan numuneler ise EC(1998) TS-266(2005) SKKY(2008) ve WHO(2011) kriterlerine göre incelenmiştir. Cd, Pb, Co, Cu, Ni, Sb seviyeleri SKKY (2008) göre sınır değerlerini aşmıştır. Cd, Pb, Co, Cu, Ni, Sb ve Mn seviyeleri ise EC(1998) TS- 266(2005) SKKY(2008) ve WHO(2011) kriterlerini aşmıştır. V seviyesi ise WHO(2011) kriterlerini aşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, physicochemical and bacteriological examination of water samples taken from 15 different fountains has been carried out in order to determine the drinkability and quality of natural spring fountain water in Ladik, Kurşunlu and Sızma towns located in the rural areas of Konya. In the research, samples were taken and examined in two periods, in February and July 2022. Physicochemical aspects of pH, dissolved oxygen, conductivity, turbidity, temperature parameters have been examined. According to these parameters, the waters are in the mild alkaline class. All chemical parameters are found to be suitable according to national and international drinking water standards. Escherichia coli and coliform bacteria have been investigated by membrane filtration method in terms of bacteriology. Coliform bacteria have been observed in 18 (60%) of 30 samples taken from tap water. Escherichia coli has not been not found in any of the samples. Analysis of heavy metals (As, Cd, Pb, Co, Cu, Ni, Sb, Mn, Fe, Be, V, Cr, Li, Sr) in water samples has been done using ICP–OES devices. The samples taken for analysis of heavy metals have been examined according to EC(1998) TS-266(2005), SKKY(2008) and WHO(2011) criteria. Cd, Pb, Co, Cu, Ni, Sb levels exceed the limit values according to WPCR (2008). Cd, Pb, Co, Cu, Ni, Sb and Mn levels exceed the criteria of EC(1998) TS-266(2005), SKKY(2008) and WHO(2011). The V level exceeds the WHO(2011) criteria.