Reklam stratejik planlamasında büyük verinin rolü: Reklam ajansları örneği
The role of big data in advertising strategic planning: The case of advertising agencies
  1. Tez No: 799948
  2. Yazar: FATİH AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışma, etkili reklam stratejilerinin ve kampanyalarının oluşturulmasında önemli yere sahip olan stratejik planlamada büyük verinin yaygın olarak uygulanıp uygulanmadığına ve reklam stratejik planlamada büyük verinin rolüne odaklanmaktadır. Genel olarak bu çalışmanın amacı, her alanda kullanımı gün geçtikçe artan büyük veri teknolojilerinin reklam odaklı stratejik planlamadaki rolünü ortaya koyarak araştırmacılara ve uygulayıcılara bu konuda katkı sunacak bir kaynak oluşturmaktır. Bu doğrultuda öncelikle belirli kriterler doğrultusunda reklam ajansları belirlenmiştir. Nitel araştırma çerçevesinde amaçlı örneklem yöntemi dikkate alınarak seçilen ajanslarda bulunan 19 stratejik planlama uzmanı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Sözü edilen analizden elde edilen bulgular değerlendirilip sonuç kısmı oluşturulmuştur. Etkili reklam stratejileri ve kampanyalarının oluşması için hazırlanan stratejik planlamanın neredeyse her aşamasında büyük veriden yararlanılmaya çalışıldığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla örneklem kapsamında Türkiye'deki reklam ajanslarında, büyük verinin reklam stratejik planlamasında kayda değer bir rolünün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on whether big data is widely applied in strategic planning, which has an important place in the creation of effective advertising strategies and campaigns, and the role of big data in advertising strategic planning. In general, the aim of this study is to create a resource that will contribute to researchers and practitioners in this regard by revealing the role of big data technologies, the use of which is increasing day by day in all areas, in advertising-oriented strategic planning. In this direction, advertising agencies have been determined primarily in accordance with certain criteria. Within the framework of qualitative research, semi-structured interviews were conducted with 19 strategic planning experts in the selected agencies, considering the purposeful sampling method. The data obtained from the interviews were examined by content analysis method. The findings obtained from the mentioned analysis were evaluated and the conclusion part was formed. It has been found that almost every stage of the strategic planning prepared for the formation of effective advertising strategies and campaigns is trying to use big data. Therefore, within the scope of the sample, it has been concluded that big data has significant role in advertising strategic planning in advertising agencies in Turkey.