Gazzâlî ve İbn Rüşd'ün tehafütleri bağlamında Allah'ın ilmi tartışmaları
Discussions on the science of God in the context of Ghazzali and Ibn Rushd's commitments
- Tez No: 799974
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Allah'ın âlem ile ilişkisi ve âlemin varlığını açıklamada ilahi sıfatlar önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda ilim sıfatı varlığın mevcudiyetinin asli belirleyicisidir. Varlıktan bahsetmek ancak Allah'ın ilim sıfatıyla eylemlerde bulunmasının sonucunda mümkündür. İlahî ilim konusu İslam düşüncesinde kelamcılar ile İslam filozofları tarafından gündemde tutulmuş ve farklı yaklaşımlarla ele alınmıştır. Genel olarak bu iki taraftan kelamcılar, görüşlerini dilin başlıca kurallarını esas alarak Nahiv temelinde ifade ederken, İslam filozofları mantık kurallarını temel almışlardır. Bir giriş, üç ana bölüm ve bir sonuçtan oluşan çalışmamızda, Kelam ve Felsefe geleneklerinde Allah'ın ilmi tartışmasının arka planına temastan sonra, Nahivci ve Mantıkçı görüşün temel özelliklerine, Nahiv Mantık tartışmalarına değinilmiş ve Gazzâlî ve İbn Rüşd'ün muarızlarına yönelttiği eleştirilerdeki dayanak noktaları ele alınmıştır. Sonuç bölümünde araştırmanın bulguları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Divine attributes play an important role in explaining Allah's relationship with the world and the existence of the world. In this context, the attribute of knowledge is the essential determinant of the existence of existence. Talking about existence is possible only as a result of Allah's actions as knowledge. The subject of divine science has been kept on the agenda by theologians and Islamic philosophers in Islamic thought and has been handled with different approaches. In general, theologians from these two sides expressed their views on the basis of Nahiv based on the main rules of the language, while the Islamic philosophers took the rules of logic as a basis. In our study, which consists of an introduction, three main sections and a conclusion, after touching the background of the discussion of the science of Allah in the traditions of Kalam and Philosophy, the main features of the Nahivist and Logicist view, the Nahiv Logic discussions are mentioned and the basis of the criticisms of Ghazzali and Ibn Rushd against their opponents are discussed. In the conclusion part, the findings of the research are presented.