Farklı mikroorganizmalar ile fermantasyonunun Codium fragile'nin (Suringar) Hariot, 1889 besin kompozisyonu ve antioksidan aktivitesi üzerinde olan etkileri
The effects of fermentation with different microorganisms on the nutritional composition and antioxidant activity of Codium fragile (Suringar) hHariot, 1889
- Tez No: 799987
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL GÜROY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Alglerin antimikrobiyal, antiviral, antioksidan, antikanserojen, antimutajenik, antienf-lamatuar ve antikoagülan özellikleri, yem ürünlerinde olumlu etkileri arttırmak ama-cıyla fermantasyon işlemi ile geliştirilebilmektedir. Bu çalışmada, Chlorophyta sınıfında denizel bir yeşil makroalg türü olan Codium fragile, farklı mikroorganizmalar ile verimli bir oran belirlenmesini amaçlayan bir fer-mantasyon sürecine tabi tutulduktan sonra, fermente edilmiş alg yem katkı maddesi üretilerek, elde edilen ürünler antioksidan kapasitesi ve biyokimyasal bileşenler bakı-mından fermente edilmemiş alg unu ile karşılaştırılmıştır. Codium fragile, Marmara Denizi Gemlik Körfezi'nden toplanarak kurutulmuş ve alg unu elde edilmiştir. Fermentasyon işlemine tabi tutulan deneme grupları, alg unu içeren ortama farklı oranlarda (%3.75 veya %7.5) mantar ve bakteri sınıfından mikroorganizmalar ilave edilerek oluşturulmuştur. Fermentasyon işlemi, mantar türle-rinin oksijensiz ortamda 72 saat fermente edilmesine müteakip 72 saat daha bakteri türlerinin ilavesi sonrası oksijenli ortamda fermentasyon işleminin devam ettirilmesi ile uygulanmıştır. Deneme gruplarındaki karışım, fermentasyon süreci bitiminde ku-rutma dolabında 40 °C'de kurutulduktan sonra öğütülerek“fermente alg yem katkı maddesi”haline getirilmiştir. Fermente edilmemiş kontrol grubu ile birlikte 9 farklı ürün elde edilerek analize tabi tutulmuşur. Sonuçlara göre, Grup 1B (%7.5 Trichoderma harzianum + %7.5 Bacillus subtilis) ile elde edilen alg katkılı fermente ürün ile birlikte Grup 2B'de (%7.5 Saccharomyces cerevisiae + %7.5 Lactobacillus delbrueckii) elde edilen ürünün antioksidan kapa-sitesi, fermente edilmemiş kontrol grubu olarak belirlenen alg unundaki antioksidan kapasitesine göre 12 kat arttığı tespit edilmiştir. Fermantasyon işlemi, deneme grupla-rındaki protein değerleri arasında %10 ile %35 oranında artış sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Antioxidant, antimicrobial, antiviral, anticarcinogenic, antimutagenic, anti-inflammatory and anticoagulant properties of algae can be improved by fermentation process in order to increase the positive effects in feed products. In this study, Codium fragile, a marine green macroalgae species in Chlorophyta class, was subjected to fermentation process with different microorganisms aiming to determine an efficient ratio, and fermented algae feed additive was produced and the products obtained were compared with unfermented algae meal in terms of antioxidant capacity and biochemical components. Codium fragile was collected from the Marmara Sea, Gemlik Bay, dried and algae meal was obtained. Experimental groups subjected to fermentation process were formed by adding fungi and bacteria class microorganisms at different rates (3.75% or 7.5%) to the medium containing algae meal. The fermentation process was carried out by fermenting the fungal species in an oxygen-free condition for 72 hours, and then continuing the fermentation process in an oxygen condition after the addition of bacterial species for another 72 hours. At the end of the fermentation process, the mixture in the experimental groups was dried in the drying cabinet at 40 °C, and then ground into“algae added fermented feed additive”. Together with the unfermented control group, 9 different products were obtained and analyzed. According to the results, it was determined that the antioxidant capacity of the algae added fermented feed additives obtained from Group 1B (7.5% Trichoderma harzianum + 7.5% Bacillus subtilis) and Group 2B (7.5% Saccharomyces cerevisiae + 7.5% Lactobacillus delbrueckii) increased 12 times compared to the antioxidant capacity of the algae determined as the unfermented control group. The fermentation process resulted in an increase of 10% to 35% in protein values in the experimental groups.