Koroner baypas cerrahisinde iskemik preconditioning ve stunning incelemesi (prospektif randomize klinik çalışma)
Ischemic preconditioning and stunning examination in coronary bypass surgery (prospective randomized clinical trial)
- Tez No: 800004
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TÜMER ÇORAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Koroner cerrahisinde uygulanmakta olan anestezi stratejileri, korunma yöntemleri ve cerrahi tekniklerdeki tüm gelişmelere rağmen, perioperatif ventriküler disfonksiyon, aritmi gibi komplikasyonlar güncelliğini korunmaktadır. Kardiyak komplikasyonlar postoperatif dönemde düşük kalp debisi şeklinde klinik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda kalp cerrahisi ve anestezisinde iskemi reperfüzyon hasarını asgariye indirmek amacıyla çeşitli miyokardiyal koruma yöntemleri üzerine çalışmalar yoğun bir şekilde sürmektedir. Bu konudaki ilk çalışmalar, yaygın koroner arter hastalığı varlığında miyokardiyal koruma amacıyla verilen antegrad kardiyoplejinin miyokardiyal dağılımının homojen olamayacağı düşüncesinden hareketle, retrograd kardiyopleji uygulamalarının ortaya çıkmasıyla başlamıştır. Özellikle sağ koroner arter hastalığı olanlarda retrograd kardiyopleji uygulamalarının da yeterli olamayacağının gösterilmesinden sonra ek miyokardiyal korunma yöntem arayışları süregelmiştir. Kalp cerrahisinde operasyon alanının kansız olması istenmektedir. Bu durum kardiyoplejik kardiyak arrest ve kardiyopulmoner bypass sayesinde sağlanmaktadır. Bu amaçla kullanılan intraoperatif kalp koruma yöntemleri, hızlı elektromekanik arrest indüksiyonu, hİPotermi, uygun tampon sistemi özelliğine sahiptir. Hızlı elektromekanik arrestle enerji depoları kullanılmaz hale gelirken hİPotermi ile metabolik ihtiyaçlar minimuma indirilmiş olmaktadır. Bu çalışmada, hemodinamik parametreler ve hücresel canlılığın değerlendirilmesiyle iskemik preconditioning'in miyokardiyal etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite all the developments in anesthesia strategies, prevention methods and surgical techniques applied in coronary surgery, complications such as perioperative ventricular dysfunction and arrhythmia are kept up to date. Cardiac complications appear clinically as low cardiac output in the postoperative period. In this context, studies on various myocardial protection methods continue intensively in order to minimize ischemia-reperfusion damage in cardiac surgery and anesthesia. The first studies on this subject started with the emergence of retrograde cardioplegia applications, considering that the myocardial distribution of antegrade cardioplegia given for myocardial protection in the presence of extensive coronary artery disease cannot be homogeneous. After it was shown that retrograde cardioplegia applications would not be sufficient, especially in patients with right coronary artery disease, the search for additional myocardial protection methods continued. In cardiac surgery, it is desired that the operation area be bloodless. This is achieved by cardioplegic cardiac arrest and cardiopulmonary bypass. Intraoperative heart protection methods used for this purpose feature rapid electromechanical arrest induction, hypothermia, and a suitable buffer system. While energy stores become unusable with rapid electromechanical arrest, metabolic needs are minimized with hypothermia. In this study, the myocardial effects of ischemic preconditioning were investigated by evaluating hemodynamic parameters and cellular viability.