Fracture behavior of 3D printed PLA structures
- Tez No: 800016
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET REFAH TORUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Havacılık Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
3D Baskı, uygun maliyetli, düşük atık ve esnek bir üretim teknolojisi olarak önem kazanıyor. ABS ve PLA filamentleri girdi malzemeleri olarak pazara hakimken, PLA biyolojik olarak parçalanabilir ve çevre dostu özellikleri sayesinde avantajlı bir seçimdir. 3D baskı teknolojisi, üretilen parçaların çeşitli iç yapı tasarımlarını sunar. Tez, iç yapının 3B baskıdaki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Sonuçlar, 3D baskılı PLA yapılarının kırılma tasarımı açısından önemli bir katkı sağlayacaktır. Farklı meme boyutları, dolum tipleri, dolum oranları ve açıları ile toplam 44 parça test edildi. Bu sayede 3 boyutlu yazıcıda üretilen bu PLA ürünlerinin kırılma davranışları birçok farklı faktör dikkate alınarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuç olarak, meme boyutunun etkisi göz ardı edilebilir. Ayrıca dolgu oranı parçanın kırılganlığını, dolgu tipi de uzama miktarını etkilemiştir. Elde edilen veriler kullanılarak parçaların gerilme şiddet katsayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
3D Printing is gaining importance as a cost-efficient, low waste, and flexible manufacturing technology. ABS and PLA filaments are dominating the market as input materials whereas PLA is an advantageous choice thanks to its biodegradable and environmentally friendly properties. 3D printing technology offers various internal structure designs of the produced parts. The thesis aims to determine the effect of internal structure in 3D printing. The results will yield an important contribution in terms of fracture design of 3D printed PLA structures. A total of 44 parts were tested, with different nozzle sizes, filling types, filling ratios, and angles. In this way, the breaking behavior of these PLA products produced in a 3D printer, taking into account many different factors, has been examined in detail. As a result, the effect of nozzle size can be ignored. In addition, the filling ratio affected the brittleness of the part, and the filling type affected the amount of elongation. Stress intensity factors of the parts were calculated using the obtained data.