3D baskılı karbon fiber takviyeli PLA numunelerinin sürünme davranışının incelenmesi
Investigation of the creep behavior of 3D printed carbon fiber reinforced pla speci mens
  1. Tez No: 755801
  2. Yazar: ABDULLAH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, takviye malzemesi olarak %20 oranına kadar karbon fiberleri ve farklı ‎dolum oranları ekleyerek Pla'nın mekanik özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. ‎Bu çalışmada kullanılan malzemelerin basılmasında FDM yöntemi kullanılmıştır, bu ‎yöntem hammaddelerin (polimer ve takviye filamentleri şeklinde) yazıcıda tabaka ‎tabaka birleşim sağlayarak üretim gerçekleştirmektedir. Karbon fiber yüzdesine göre ‎kullanılan numuneler şunlardı: %0 CF ,%15 CF ve %20 CF, Farklı dolum oranlarında ‎‎(%70 , %80 , %90 v e %100) çalışma yapılmıştır. Çekme testleri numuneler üzerinde ‎oda sıcaklığında ve 10 mm/dakika çekme hızında gerçekleştirilmiştir. Sürünme testi, ‎‎37 santigrat derece (insan vücudunun normal sıcaklığı) ve 20-80 Newton arasında ‎değişen ağırlıklara göre yapılmiştır. Numuneler, SEM cihazı ile kırık bölgesi ‎incelemelenmiş. İncelenen % 0 ve %15 CF takviyeli polimer kompozitlerin“üssel ‎ilişkili sürünme”hızlarının uygulanan yüke bağımlılığı %20CF takviyeli ‎kompozitlerden daha düşüktür. Bu durum %15 CF takviyeli kompozitin üssel ilişkili ‎sürünme denkleminde B katsayısının diğerlerinden daha düşük olmasına ‎dayandırılabilir. ‎ Anahtar Kelimeler : PLA polilaktik asit, sürünme, karbon elyafları, Fdm, 3D ‎baskı.‎ Bilim Kodu ‎ : 91524‎
Özet (Çeviri)
This study aims to improve the mechanical properties of Pla by adding carbon fibers ‎as reinforcement material and adding different filling ratios. It uses the material as an ‎aid in the healing of large fractures rather than metal plates and rods. The FDM ‎method was used to print the materials used in this study, this method produced the ‎raw materials (in the form of filaments) in the printer, the printing was produced in ‎layers with the necessary samples stacked. The samples used according to the carbon ‎fiber percentage were as follows: 0% CF , 15% CF and 20% CF, Different filling ‎ratios (70% , 80% , 90% and 100%) were studied. Tensile tests were performed on ‎the samples at room temperature and 10 mm/min. carried out at tensile speed.‎ The creep test was performed at 37 degrees Celsius (normal human body ‎temperature) and weights ranging from 20-80 Newtons.‎ The specimens were examined after the test by crawling in the fracture area with the ‎SEM device.‎ Keywords : PLA polylactic acid, creep, carbon fibers‏, ‏Fdm, ‎‏3‏D ‎printing.‎ Science Code ‎: 91524‎