İnsan hakları bağlamında Afganistan Anayasası'nın uygulanmasını izleme bağımsız komisyonu
Independent commission for monitoring the implementation of the Constitution of Afghanistan in the context of human rights
  1. Tez No: 800023
  2. Yazar: NAZİFULLAH BARAKZAİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsan hakları kavramı günümüzde üzerinde çok tartışılan konulardan biridir. Temel hak ve hürriyetlerden oluşan insan hakları bireylere güvence sağlamakta ve devlete de bazı yükümlülükler yüklemektedir. İnsan hakları günümüzde anayasalarda yer almakta ve ülkelerdeki üst yargı organlarıyla da güvence altına alınmaktadır. Bu çalışma ile Türkiye'ye nazaran daha sınırlı bir insan hakları anlayışı olan Afganistan Anayasası ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası insan hakları açısından karşılaştırılma yapılmıştır. Afganistan Anayasası'nın 157. maddesinde yer alan Afganistan Anayasası'nın Uygulanmasını İzleme Bağımsız Komisyonu'nun yapısı ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 148. maddesinde yer verilen Anayasa Mahkemesi'nin yapısı incelenerek verilen kararların polise ilişkin alanlarına da değinilerek insan haklarına katkısını göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of human rights is one of the most debated topics today. Human rights, which consist of fundamental rights and freedoms, provide assurance to individuals and impose some obligations on the state. Today, human rights are included in the constitutions and are also guaranteed by the upper judicial bodies in the countries. In this study, the Constitution of Afghanistan, which has a more limited understanding of human rights compared to Turkey, and the Constitution of the Republic of Turkey were compared in terms of human rights. The structure of the Independent Commission for Monitoring the Implementation of the Constitution of Afghanistan, which is included in Article 157 of the Constitution of Afghanistan, and the structure of the Constitutional Court which is included in Article 148 of the Constitution of the Republic of Turkey, is examined and it is aimed to show the contribution of the decisions made to human rights by also touching on the police-related areas.