LED fotoemisyonuna etki eden mekanizmaların araştırılması ve incelenmesi
Research and investigation of mechanisms affecting LED photoemission
- Tez No: 800022
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK FARSAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
LED'ler elektrik enerjisini ışık enerjisine çeviren yarı iletken cihazlardır. Ancak LED'lerin çalışması ve katı hal yapılarının gereği uygulanan elektrik enerjisinin % 20-25'lik kısmını ışığa çevirebilmektedir. Geriye kalan elektrik enerjisi ısıya dönüşmekte ve bu şekilde kayıp oluşmaktadır. Ortaya çıkan bu ısı enerjisi LED'in yapısını ve çalışmasını olumsuz etkileyerek LED'in ömrünü ve verimini düşürmektedir. LED'lerin verdiği ışık şiddeti üzerinden geçen akım ile doğru orantılıdır. Işık şiddetini artırmak için; akım arttırıldıkça ışık şiddeti artmakta, ancak doyum değerini aştıktan sonra LED ısısı fazla yükselmekte ve jonksiyon sıcaklığının maksimum değerinin ötesinde LED'in katı hal yapısı bozulmaya başlamaktadır. Bütün bu konular çerçevesinde LED'in jonksiyon sıcaklığının artması sebebiyle ışık veriminin azaldığı yapılan analizlerden gözlenmiştir. Bu tez çalışmasında, LED'in verdiği fotoemisyona etki eden mekanizmalardan; epitaxy, p-n jonksiyon sıcaklığı, sürücü, Auger ve Compton saçılma etkileri detaylı bir şekilde araştırılmış ve LED fotoemisyonuna etkileri incelenmiştir. Bu mekanizmaların etkileri LED'in soğutma sisteminin performansı ile optimize edilebilir olduğu çalışmalarımızda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
LEDs are semiconductor devices that convert electrical energy into light energy. However, the operation of LEDs and the necessity of solid state structures can convert 20-25% of the applied electrical energy. The remaining electrical energy is converted into heat and thus is lost. This resulting heat energy negatively affects the structure and operation of the LED, reducing the life and exhaustion of the LED. The light intensity contained in the LEDs are the correct variables with the current passing through it. To increase light output; As it is increased, the light intensity increases, but after the saturation point is reached, the excess temperature of the LED rises and the solid state structure of the LED begins to deteriorate at the end of the maximum current period of the junction temperature. Within the framework of all these issues, the use of the junction temperature of the LED and the reduction of light consumption have been observed from the analyzes made. In this thesis study, one of the mechanisms that affect the photoemission used by the LED; The epitaxy effect, p-n junction temperature effect, driver effect, Auger effect and Compton scattering effect on LED photoemissions have been studied in detail. It can be evaluated where the effects of these considerations can be optimized by the cooling system performance of the LED.