Büyüme hormonunun (rbST) ineklerde süt verimine, sütün kompozisyonuna ve hayvan sağlığı üzerine etkisinin incelenmesi
Studies on the effect of growth hormone (rbST) on milk yield, milk composition and health of dairy cows
- Tez No: 80007
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR ÖZPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Holsteinn ırkı ineklerde büyüme hormonunun (rbST) süt verimine, sütün kompozisyonuna, hayvan sağlığına ve bazı kan parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal olarak 20 adet ilk laktasyonda holştayn inek kullanılmıştır. Hayvanlara kaba yemden günlük ortalama 10 kg süt verimine göre besin maddeleri ihtiyacı karşılanmıştır. Konsantre yem ise hayvanlara her 2 - 2.5 kg süt verimi için 1 kg hesabına göre verilmiştir. İlk doğumlarını yapmış 20 baş holştayn ırkı ineklere laktasyonun 10-18. ile 20- 28. haftalarında rbST ve plasebo uygulanmıştır. Denemenin birinci periyodunda A Grubu olarak ayrılan 10 ineğe laktasyonun 10-18. haftalarında 500 mg Metionil Sığır Büyüme Hormonu, diğer grubu oluşturan B Grubu hayvanlara da aynı miktarda plasebo uygulanmıştır. Denemenin ikinci döneminde büyüme hormonu ve plasebo uygulanan gruplar kendi aralarında değiştirilmiştir. Büyüme hormonu (rbST) hayvanlara iki haftada bir subkutan tarzda uygulanmıştır. Sütte yağsız kuru madde (YKM), yağ, protein ve laktoz içerikleri için süt örnekleri toplanmıştır. Serum glikoz, GOT, GPT, insülin, serbest yağ asitleri ve kan üre konsantrasyonları için kan örnekleri toplanmıştır. Araştırmanın sonunda her iki uygulama döneminde de süt verimi artmıştır.
Özet (Çeviri)
7. YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) The aim of study was to investigate that the influence of growth hormone (rbST) on milk yield, the milk composition, the animal health and on some blood parameters of Holstein dairy cows. In this study, 20 Holstein dairy cows in their first lactation were used. The roughage was fed to meet the nutritional requirements of maintenance and the production of approximately 8 - 10 kg milk per day. Concentrates was fed according to milk yield (1.0 kg for 2-2.5 kg of milk). 20 primiparous Holstein dairy cows were treated with rbST or placebo between 10-18 and 20-28. weeks of lactation. In the first treatment period, the ten cows of the treatment Group A were administrated 500 mg methionyl bovine growth hormone, the other ten cows (Group B) adequate quantities of placebo. The treatment with growth hormone or placebo was switched over in the second period. Growth Hormone was administrated subcutaneously every two weeks during the treatment period. The SNF, fat, protein and lactose content of the milk were collected individual milking every two weeks. Blood samples were collected and than the sera concentration of glucose, GOT, GPT, Insulin, free fat acids and blood urea was assayed. In the both sections of treatment the milk yield increased.