Kamu görevlilerinin mali sorumluluğu ve kamu zararının değerlendirilmesi: Mevzuat ve uygulamaya yönelik öneriler
Fiscal liability of public servants and an assessment on public loss: Legislative and practical suggestions
  1. Tez No: 800078
  2. Yazar: ŞERDİL ALİŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünyada kamu yönetimi alanında yaşanan gelişmeler kamu mali yönetimini de etkilemektedir. Bu kapsamda, Türkiye'nin de içinde bulunduğu birçok ülkede kamu mali yönetiminde önemli anlayış değişiklikleri yaşanmıştır. Ülkemizdeki anlayış değişikliğinin sonuçlarından biri 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunudur. Bu Kanun ile yeni bir yönetim ve denetim anlayışı kabul edilmiş olup mali sorumluluk özel olarak düzenlenmiştir. Ayrıca kamu zararına ilişkin önemli hükümler getirilmiştir. Bu düzenlemeler, kamu mali yönetiminde hesap verebilirliğinin sağlanması ve kamu kaynaklarının korunması açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, idarenin beşerî unsuru olan kamu görevlilerinin mali sorumluluğu incelenmiş, kamu zararının unsurları ile sebepleri belirtilmiş ve 2017-2021 yılları arasında kamu zararı tutarları ile bunların konuları tespit edilmiştir. Ayrıca kamu zararına ilişkin olarak mevzuat ve uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developments in the field of public administration in the world also affect public financial management. In this context, there have been significant changes in the understanding of public financial management in many countries, including Türkiye. One of the consequences of the change of understanding in our country is the Public Financial Management and Control Law No. 5018. With this Law, a new management and audit approach has been adopted and financial responsibility has been specifically regulated. In addition, important provisions regarding public loss were introduced. These regulations have an important place in terms of ensuring accountability in public financial management and protecting public resources. In this study, the financial responsibility of public officials, who are the human element of the administration, was examined, the elements and causes of public loss were specified, and the amounts of public loss and their subjects between 2017-2021 were determined. In addition, suggestions for legislation and practice regarding public loss are presented.