Covıd-19 tanısı alan çocuk hastalarda b12 vitamini ve folik asit düzeyinin değerlendirilmesi
In child patients diagnosed with covid-19 b12 vitamin and folic acid levels evaluation
- Tez No: 800131
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: COVID-19 hastalığı tanısı almış çocuklar ile benzer yaş grubundakisağlıklı kontrol grubunun serum B12 vitamini ve serum folik asit düzeyinin karşılaştırılmasıve COVID-19 pozitif hastalarda serum B12 vitamini ve serum folik asit düzeyinin hastalığın prognozuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamız prospektif,kesitsel ve olgu kontrollü bir çalışmadır. Çalışmamızda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği 'ne başvuran 1 ay-18 yaş arası COVID-19 pozitif ve benzer yaş grubundan sağlıklı kontrol grubununB12 vitamini ve serum folik asitdüzeyleri incelenmiştir. Çalışma hastalarımız 69 COVID-19 pozitif ve 69 sağlıklı kontrol grubundan oluşmaktadır. Çalışmamıza son altı ayda vitamin takviyesi almamış ve kanıtlanmış kronik hastalığı olmayanvakalar dahiledildi.COVID- 19 pozitif çocuklar COVID-19 klinik sınıflamasına göre hafif, orta, ağırolarak gruplandırıldı. Ek olarak da tedavi şekline göre ayaktan tedavi edilenler ve yatarak tedavi edilenler olarak da gruplandı.
Özet (Çeviri)
Objective:We aimed to compare the vitamin B12 and folic acid levels of children diagnosed with COVID-19 disease to healthy children in the similar age group, and to examine the effect of vitamin B12 and folic acid levels on the prognosis of the disease in COVID-19 positive patients. Materials and Methods: Our study is a prospective, cross-sectional and case-controlled study. In our study, we examined the vitamin B12 and folic acid levels of the COVID-19 positive and healthy children aged 1month-18 years, in the Pediatric Clinic. In our study the patients consisted of 69 COVID-19 positive and 69 healthy control children. The Patients who did not take vitamin supplements in the last six months and did not have a proven chronic disease were included to our study, while patients who had a disease that would affect vitamin B12 and folic acid levels or who were taking medication were exluded. COVID-19 positive children were grouped as mild, moderate and severe according to the COVID-19 clinical classification. In addition, they were grouped as outpatients and inpatients according to the type of treatment. While the lower limit value for vitamin B12 was accepted as 200 pg/ml, for folic acid, deficiency below 3 ng/dl, deficiency between 3-5 ng/dl, and above 5 ng/dl was accepted as normal.