Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesi aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelik tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of attitudes and behaviors of patients applying to family medicine clinic in Şereflikoçhisar district, Ankara province, towards traditional and complementary medicine practices
  1. Tez No: 800130
  2. Yazar: MEHMET KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Son yıllarda DSÖ'nün de teşvikleriyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp) sağlık sisteminin önemli bir parçası haline gelmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından bu konuya önem verilmekte ve GETAT'ın sağlık sistemine entegre edilmesi yönünde çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmada katılımcıların GETAT'a yönelik görüşlerinin, seçilen tedavi yöntemlerine (fitoterapi, kupa, sülük, akupunktur ve ozon uygulaması) yönelik kullanım ve faydalı bulma durumlarının belirlenip değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmamızın verileri, 399 katılımcıya 3 bölümden oluşan“GETAT Anket Formu”uygulanarak toplanmıştır. Anket formunun 1. bölümünde sosyodemografik veriler, 2. bölümde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının kullanımı ve 3. bölümde geleneksel ve tamamlayıcı tıbba yönelik tutumları sorgulanmıştır. Veriler IBM-SPSS 23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çözümlemede tanımlayıcı analizlerle; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve medyan hesaplanmıştır. Bağımsız gruplarda oranların karşılaştırmasında ise Fisher'ın Kesin Ki-Kare testinden yararlanılmıştır. Araştırmada GETAT ölçeğinin normallik sınaması yapılmış olup elde edilen değerlerin -1,5 ile +1,5 arasında yer aldığı görülmüştür. Böylece GETAT ölçeğinin alt boyutlarının normal dağılım gösterdiği anlaşılarak verilerin karşılaştırılmasında t-testi ve varyans analizlerinden faydalanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızın bulgularına göre katılımcıların çoğu herhangi bir GETAT yöntemine başvurmamıştır. Başvuranların ise en fazla fitoterapi yöntemini tercih ettikleri ve bunu sırayla kupa, ozon, akupunktur, sülük uygulamaları izlediğini tespit ettik. Eğitim düzeyi yüksek olanların, kronik bir hastalığı bulunanların ve evli bireylerin GETAT uygulamasına daha sık başvurduğu, ancak başvuranların büyük çoğunluğunun hastalığının iyileşmediği yönünde görüş bildirdiği de bulgularımız arasındadır. Sonuç: GETAT uygulamalarının, modern tıp uygulamalarına uygun şekilde entegre edilmesi mecburiyeti her geçen gün artmaktadır. Bu amaçla sağlık otoritelerinin sağlık politikalarını bilimsel çalışmalar ışığında güncellemeleri gereklidir. Bu alanda sağlık profesyonellerinin eğitimlerinin ve güncel pratiklerinde kullanımlarının sağlanması amacıyla, küresel prensiplerle desteklenmesi, mevcut sağlık mevzuatının malpraktise yer vermeyecek şekilde düzenlenmesi öncelikli olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In the recent years, with the encouragement of WHO, GETAT (Traditional and complementary medicine) has become an important part of the health system in Turkey as well as all around the world. The Ministry of Health emphasizes this issue and various studies are being carried out to integrate GETAT into the health system. In this study, the aim was to determine and evaluate the feedback from the participants about GETAT, as well as the usage and usefulness of the selected treatment methods (phytotherapy, cupping, leech application, acupuncture and ozone application). Materials and Methods: Our research was planned as a cross-sectional and descriptive study. The data was collected by presenting the“GETAT Questionnaire Form”to 399 participants, which consisted 3 parts. In the first part of the questionnaire, sociodemographic data was collected; in the second part, the use of traditional and complementary medicine practice; and in the third part, their attitudes towards traditional and complementary medicine were questioned. The data were analyzed using the IBM-SPSS 23.0 program. In the analysis, by using descpritive statistics; number, percentage, mean, standard deviation and median were calculated. Fisher's exact chi-square test was used to compare the ratios in independent groups. In the study, the normality test of the GETAT scale was performed and it was seen that the values obtained were between -1.5 and +1.5. Thus, it was observed that the sub-dimensions of the GETAT scale showed normal distribution, then the t-test and analysis of variance were used to compare the data. Findings: According to our findings, most of the participants did not use any GETAT methods. We found that the applicants preferred the phytotherapy method the most, followed by cupping, ozone, acupuncture, and leech applications, respectively. It is also among our findings that those with a high level of education, those with a chronic disease and married individuals apply to GETAT more frequently, but the majority of the applicants stated that their disease did not improve. Result: The necessity of integrating GETAT applications into modern medical practices is increasing day by day. For this purpose, it is crucial for health authorities to update their health policies in the light of relevant scientific studies. In order to ensure the education of health professionals in this field and their use in their current practices, it should be a priority to support them with the global principles and to regulate the current health legislation in a way that does not include malpractice.