Adc histogram analizinin periferal zon prostat kanseri tanısında pırads V2.1 ve gleason skoru arasındaki ilişki
The role of adc histogram analysis in the diagnosis of peripheral zone prostate cancer and its relationship with pirads V2.1 score and gleason score
- Tez No: 800132
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Periferal zon (PZ) prostat kanseri tanı ve agresivite belirlemede ADC histogram analizinin etkinliğini bulmak, Gleason ve PIRADS skorları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2018-31.12.2021 tarihleri arasında standart 12 kadran prostat bezi biyopsisi yapılmış ve biyopsi öncesi multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme (mp-MRG)'si yapılmış hastalar araştırılmış çalışmaya 61 hasta dahil edilmiştir. mp-MRG'deki hedef lezyonlar patoloji raporuyla korele edilerek tespit edilmiş ve hedef lezyonların Apparent Diffusion Coefficient (ADC) görüntüleri FireVoxel programı aracılığıyla segmente edilmiştir. Segmentasyanlar sırasında lezyonların tüm kesitleri boyunca region of interest (ROI) ile işaretlenerek volume of interest (VOI) belirlenmiş ve bu VOI'lerin histogram parametereleri elde olunmuştur. 61 hastanın ADC histogram parametrelerinin PIRADS skorlarıyla ilişkisi incelenmiştir. Hastalar patoloji sonuçlarına göre klinik olarak anlamlı kanser (KOAK) olanlar malign (n=35), KOAK dışı grup benign (n=26) olarak sınıflandırılmış ve ADC histogram parameterelerinin benign-malign lezyon ayrımındaki etkinliği araştırılmıştır. Daha sonra malign gruptaki 35 hasta kendi aralarında Gleason skorlarına göre gruplanmış ve ADC histogram parametrelerinin Gleason skorlarıyla ilikisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effectiveness of ADC histogram analysis in diagnosing and determining the aggressiveness of peripheral zone (PZ) prostate cancer, as well as to reveal the relationship between Gleason and PIRADS scores. Material and method: A total of 61 patients who underwent standard 12- core prostate biopsy and multiparametric prostate magnetic resonance imaging (mp-MRI) before biopsy between 01.01.2018 and 31.12.2021 were included in the study. The target lesions in mp-MRI were detected with regard to the pathology reports, and the Apparent Diffusion Coefficient (ADC) images of target lesions which were segmented using FireVoxel program. During segmentation, the volume of interest (VOI) was determined by marking the lesion along the region of interest (ROI) throughout all sections of the lesion, and the histogram parameters of these VOI's were obtained. The relationship between the ADC histogram parameters and PIRADS scores of 61 patients was examined. According to the pathology results, patients were classified as clinically significant cancer (CSC) group with malignancy (n=35), and the clinically insignificant group as benign (n=26). The effectiveness of ADC histogram parameters in order to distinguish between benign and malignant lesions was investigated. Subsequently, 35 patients in the malignant group were grouped according to their Gleason scores, and the relationship between ADC histogram parameters and Gleason scores was examined.