Yangınla mücadele amaçlı insansız bir deniz aracının kavramsal tasarımı
Conceptual design of an unmanned surface vessel for fire fighting
- Tez No: 800180
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BUĞRA ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yangın, doğal yollarla veya insan etkisiyle oluşabilen, yıkıcı gücü yüksek ve etkileri çok ağır olan bir olaydır. Doğal afet olarak kabul edilen yangın, insan etkisiyle ortaya çıkabilecek en büyük felaketlerden birisi olarak bilinmektedir. Oksijen, yanıcı madde ve yeterli sıcaklığın birleşimi sonucu ortaya çıkan bu kimyasal reaksiyon, bu üç etkenin alandaki varlığı sürdükçe büyüyerek ve yıkıcı etkisini göstererek devam eder. Basit bir kimyasal tepkime sonucunda ortaya çıkan yangın, maalesef ki bir insanın çok kolay başlatabileceği bir olaydır. Yangınla mücadele ve yangın mühendisliği, zorunluluktan doğan ve geçmişte karşılaşılan acı tecrübeler sonucu ortaya çıkan bir husustur. Denizcilik sektörü, sürekli olarak; yanıcılığı yüksek maddeleri, yüksek ısı ve oksijeni barındıran bir alandır. Bütün sektörde, bu sebepten dolayı çok sık şekilde yangın ve yangın riski ile karşılaşılmaktadır. Tarihte yaşanan yıkıcı tecrübeler sonucunda denizcilik sektörü de bu konuda birçok önlem almış, yangını önlemeye yönelik düzenlemeler yapmış, yangın riskine karşı gelişen teknolojik ilerlemeleri kendine adapte etmiştir. Her türlü yüzer platformun, deniz araçlarının ve limanların yüksek önemi, bu alanların yangından korunmasını mecburi kılmaktadır. Bu alanların yangından korunması için birçok önlem alınsa da, yangın sonuçlu birçok kaza ve kayıp yaşanmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, hızla gelişen insansız araç teknolojilerinin, yüksek yangın riski bulunun denizcilik sektöründe nasıl kullanılabileceği incelenmektedir. Çalışma içerisinde, ana görevi yangınla mücadele ve yangına bağlı olaylara destek olmak üzere teçhiz edilecek bir insansız deniz aracının kavramsal tasarımı yapılmaktadır. İnsansız araçların son günlerde kazandığı prestij ve etki, gelecekteki yerlerini sağlamlaştırmıştır. Daha önce özellikle askeri maksatlarda ve yüksek bütçeli sivil araştırmalarda kullanılan insansız araçlar, her sökter de etkisini daha da arttırmaya başlamıştır. Yapılan bu çalışmada geçmişte yaşanan tecrübeler, gelişen teknolojiler ve gelecekte yaşanabilecek senaryolar üzerinden, yangınla mücadele amaçlı insansız bir deniz aracının temel özellikleri belirlenmiş, kavramsal tasarımı üç boyutlu olarak hazırlanmıştır. Bu ve benzeri deniz platformlarının kullanımı ileride kaçınılmaz olacaktır. Yangın ve yangının riskinin denizcilik sektöründeki etkisini azaltacak olan bu deniz platformu bütün deniz operasyonları için ciddi önem arz edecektir.
Özet (Çeviri)
Fire is an event that can occur naturally or by human action, has high destructive power and has very heavy effects. Fire, which is accepted as a natural disaster, is known as one of the biggest disasters that can occur due to human impact. The chemical reaction, which occurs as a result of the combination of oxygen, flammable material and temperature, continues to grow and show its destructive effect as the presence of these three factors continues in the area. The fire, which occurs as a result of a simple chemical reaction, is unfortunately an event that a person can start very easily. Fire fighting and fire engineering is a matter that arises out of necessity and as a result of bitter experiences encountered in the past. The maritime sector is constantly; It is an area that contains highly flammable materials, high heat and oxygen. For this reason, the sector is frequently faced with fire and fire risks. As a result of the devastating experiences in history, the maritime industry has taken many precautions in this regard, made arrangements to prevent fire, and adapted technological advances against fire risk. The high importance of floating platforms and ports makes it essential to protect these areas from fire. Although many precautions are taken to protect these areas from fire, many accidents and losses as a result of fire continue to occur. In this study, it is examined how rapidly developing unmanned vehicle technologies can be used in the maritime sector where there is a high fire risk. In the study, a conceptual design of an unmanned sea vehicle, which will be equipped with the main task of fighting fire, is made. The prestige and influence that unmanned vehicles have gained in recent days has strengthened their place in the future. Unmanned vehicles, which are used especially in military projects and high-budget civilian research, have started to increase their impact at every turn. In this study, the basic features of an unmanned sea vehicle for firefighting were determined, and its conceptual design was prepared in three dimensions, based on past experiences, developing technologies and scenarios that can be experienced in the future. The use of this naval platform will be inevitable in the future. This offshore platform, which will reduce the impact of fire and the risk of fire in the maritime sector, will be of great importance for all maritime operations.