Hidrolik tahrikli quadruped robot bacağı mekanik tasarımı
Mechanical design of hydraulic actuated quadruped robot leg
  1. Tez No: 631760
  2. Yazar: ALİ AHMET YAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde, özellikle tehlikeli alanlarda insanların yerine robotların kullanımı son derece önem kazanmıştır. Arama kurtarma faaliyetleri, yangınla mücadele, ormancılık, inşaat uygulamaları, radyoaktif alanlarda keşif, taşımacılık ve askeri amaçlı operasyonlar, robotların insanların yerine kullanılabileceği en önemli alanlardır. Bu nedenle son yıllarda belirtilen bu alanlarda kullanılabilecek robot sistemleri üzerine birçok çalışma yürütülmektedir. Bu çalışmalar tekerlekli, paletli ve bacaklı robotlar olarak sınıflandırılabilir. Özellikle engebeli ve zorlayıcı arazi yapılarında Quadruped (dört bacaklı) robotlar hareket serbestliği açısından tekerlekli ve paletli robotlara kıyasla daha efektif bir kullanıma sahiptirler. Bu tip robotlarda görevler esnasında taşınacak yüklerin yüksek güç gerektirmesi hidrolik tahrik sistemlerinin bu robotlara entegre edilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu tezde hidrolik tahrik ile çalıştırılacak bir Quadruped (dört bacaklı) robotun; -İki serbestlik dereceli bir bacağının mekanik tasarımı ( 3 boyutlu CAD tasarım ) ve konuyla ilgili hesaplamalar yapılacaktır. -3 boyutlu CAD tasarım ile paralel olarak mekanik stres analizleri ( sonlu elemanlar yöntemiyle analiz ) yapılacaktır. -Robot bacağının haraket edebilmesi için sistemin tahriğini sağlayacak olan hidrolik güç ünitesinin devre şeması tasarlanacak ve ilgili hesaplamalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of robots instead of humans has become extremely important, especially in dangerous areas. Search and rescue activities, firefighting, forestry, construction applications, reconnaissance in radioactive areas, transportation and military operations are the most important areas where robots can be used instead of humans. For this reason, many studies have been carried out on robot systems that can be used in these areas mentioned in recent years. These studies can be classified as wheeled, tracked and legged robots. Especially in rough and challenging terrain, Quadruped (four-legged) robots have a more effective use compared to wheeled and tracked robots in terms of freedom of movement. The high power requirement of the loads to be transported during the tasks in this type of robots has led to the need to integrate hydraulic drive systems into these robots. In this thesis, a Quadruped robot to be operated with a hydraulic drive; -Mechanical design of a leg with two degrees of freedom (3D CAD design) and related calculations will be made. -Mechanical stress analysis (finite element analysis) will be done in parallel with 3D CAD design -In order for the robot leg to move, the circuit diagram of the hydraulic power unit that will drive the system will be designed and related calculations will be made.