Ege bölgesine ait zeytin yapraklarındaki oleuropein içeriğinin HPLC ile tespiti ve antioksidan analizlerinin belirlenmesi
Determination of oleuropein content in olive leaves from aegean region by HPLC and determination of antioxidant analysis
- Tez No: 800218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH TUNCAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK KARASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Zeytin ağacı (Olea europaea L., Oleaceae) yetiştiriciliği ülkemizde sektörel bir önem taşımaktadır. Zeytin üreticiliğinin yan ürünü olarak gördüğümüz zeytin yaprağının fenolik bileşiği olan oleuropeince zengin olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı üç farklı bölgeye ait zeytin yaprağında bulunan oleuropein içeriğinin HPLC ile tespiti ve karakterizasyonunu belirlemek ve elde edilen ekstrakların antioksidan aktivitelerinin değerlendirilmesidir. Metod: Balıkesir, Aydın ve Muğla'nın farklı tür zeytin yaprakları maserasyon ve dekoksiyon (refluks) yöntemleri kullanılarak ekstraksiyon elde edildi ve kolon kramotografisi ile saflaştırıldı. Zeytin yaprağı ekstraktları ve saflaştırmadan elde edilen eksraktlar öncelikle HPLC ile karakterizasyonu yapıldı. Ardından DPPH ve FRAP yöntemleri ile antioksidan aktiviteleri hesaplandı. Bulgular: Balıkesir-Edremit yöresinden temin edilen zeytin yapraklarından alınan etanol ekstraktında HPLC sonuçlarına göre; BE-1 için (40oC, dekoksiyon) 283,69 mg/g ve toplam oleuropein içeriği %9.44 verimle ve BE-2 için (20oC, maserasyon) 310 mg/g ve toplam oleuropein içeriği %6,9 verimle en iyi sonuçlar elde edilmiştir. Balıkesir-Edremit yöresinde BE-1 için elde edilen ekstrak verimi %33.2 (16,634g/50g) iken düşük sıcaklıkta BE-2 için ektaraksiyon verimi %21.87 (10,935g/50g) olarak tespit edilmiştir. DPPH yöntemi sonucu en yüksek antioksidan kapasite Muğla-Delice (MD-2) için 2.1 ± 0.19 IC50 olarak belirlenirken FRAP yönteminde en yüksek antioksidan sonuçlar yine Balıkesir-Edremit yöresine ait ekstraktlara (BE-1, BE-2; sırasıyla 21.28 ± 0.15 ekuvalent/mmol AA, 21.68 ± 0.11 mg ekuvalent/mmol AA) ait olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Türkiyenin 3 farklı iline ait 5 farklı bölgeden temin edilen tüm ekstrakların ve bu ekstraklardan izole edilen yüksek oleuropein içerikli izolatların standart olarak kullanılan Askorbik Asitten 4 ila 20 kat daha yüksek antioksidan aktivite sergilediği belirlenmiştir. Bununla birlikte ekstraktlar arasında en yüksek verim ve oleuropein içeriğine sahip Balıkesir-Edremit bölgesine ait ham ekstrakların (BE-1 için 21.28 ± 0.15 mg ekuvalent/mmol AA; BE-2 için 21.68 ± 0.11 mg ekuvalent/mmol AA) FRAP yönteminde en yüksek antioksidan aktivite gösterdiği ve DPPH yönteminde ise OL-1 için 2.46 ± 0.3 IC50 (izolat) ve Muğla-Delice için 2.10±0.19 IC50 (MD-2, 20 oC'de) ekstaraktının en yüksek antioksidan aktivite gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Olive tree (Olea europaea L., Oleaceae) cultivation has a sectoral importance in our country. It is known that the olive leaf, which we see as a by-product of olive production, is rich in oleuropein, a phenolic compound. The aim of this study is to determine and characterize the oleuropein content in olive leaves from three different regions by HPLC and to evaluate the antioxidant activities of the extracted extracts. Method: Different kinds of olive leaves of Balıkesir, Aydın and Muğla were extracted using maceration and decoction (reflux) methods and purified by column chromatography. Olive leaf extracts and extracts obtained from purification were first characterized by HPLC. Then, antioxidant activities were calculated with DPPH and FRAP methods. Results: According to HPLC results of ethanol extract taken from olive leaves obtained from Balıkesir-Edremit region; The best results were obtained for BE-1 (40oC, decoction) with a yield of 283.69 mg/g and total oleuropein content of 9.44%, and for BE-2 (20oC, maceration) with a yield of 310 mg/g and total oleuropein content of 6.9%. While the extract yield for BE-1 in Balıkesir-Edremit region was 33.2% (16,634g/50g), it was determined as 21.87% (10,935g/50g) for BE-2 at low temperature. While the highest antioxidant capacity was determined as 2.1 ± 0.19 IC50 for Muğla-Delice (MD-2) as a result of the DPPH method, the highest antioxidant results in the FRAP method were again for the extracts from the Balıkesir-Edremit region (BE-1, BE-2; 21.28 ± 0.15 equivalents/ mmol AA, 21.68 ± 0.11 mg equivalent/mmol AA). In conclusion: It has been determined that all extracts obtained from 5 different regions of 3 different provinces of Turkey and isolates with high oleuropein content isolated from these extracts exhibit antioxidant activity 4 to 20 times higher than the standard Ascorbic Acid used. However, among the extracts, crude extracts from Balıkesir-Edremit region with the highest yield and oleuropein content (21.28 ± 0.15 mg equivalent/mmol AA for BE-1; 21.68 ± 0.11 mg equivalent/mmol AA for BE-2) had the highest antioxidant in the FRAP method. It was determined that the extract showed the highest antioxidant activity in the DPPH method, 2.46 ± 0.3 IC50 (isolate) for OL-1 and 2.10±0.19 IC50 (MD-2, at 20 oC) for Muğla-Delice.