Düzce ili elektrik enerjisi talep tahmini
Duzce province electricity energy demand forecast
- Tez No: 800221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM DÜZDAR ARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Enerji, sistemin iş yapabilme kapasitesi veya yeteneğidir. Günümüz dünya medeniyetinde enerji önemli bir yaşam kaynağıdır. Enerji, geçmiş zamandan günümüze hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından birisi olmuştur. Elektrik enerjisi aktif olarak sanayi bölgelerinde, ticarethanelerde ve konutlarda kullanılmaktadır. Elektrik enerjisi, depolanamaması nedeniyle elektrik enerjisi talebinin tahmininin gerçekleştirilmesi operasyonel ve mali planlama açısından önem arz etmektedir. Elektrik enerjisi ihtiyacı, artan nüfus, teknolojinin gelişmesi ve üretimin artması ile gün geçtikçe hızlı bir biçimde artış gösterdiği görülmektedir. Bu artışta arz talep dengesini karşılamak için gerekli elektrik enerjisinin tahmin edilmesi gereklidir. Bu sayede elektrik enerjisinin gereksiz maliyetlerinin önüne geçilmiş olunacaktır. Bu çalışmada, Düzce ilinin elektrik talebi için EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) verileri kullanılarak elektrik enerjisi talep tahmini gerçekleştirilmiştir. Tahmin etmek için zaman serisi modelleri olan ARIMA, TBATS ve Prophet yöntemleri kullanılmıştır. Kullanılan yöntemlerin tahmin sonuçları incelenmiş ve birbirleri ile kıyaslanmıştır. Çalışmamız neticesinde genel olarak ARIMA yönteminin, bazı aylarda ise TBATS ve Prophet yönteminin daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Düzce ili için gelecek aylarda tüketilecek elektrik enerjisinin tahmin edilmesi, talep edilecek elektrik enerjisini miktarını belirlemede avantaj sağlayacaktır. Tüketilecek miktardan daha az olması durumunda kesintiler yaşanabilir, fazla olması durumunda ise uzun süreli depolanamadığı için ihtiyaç fazlası olan miktar kadar fazladan ücret ödemesi yapılmaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi için geleceği yönelik elektrik enerji tüketimi tahmin çalışması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy is the capacity or ability of a system to do work. Energy is an important source of life in today's world civilization. Energy has been one of the indispensable needs of our lives from the past to the present. Electrical energy is actively used in industrial zones, businesses and residences. Since electrical energy cannot be stored, estimating the electrical energy demand is important in terms of operational and financial planning. It is seen that the need for electrical energy is increasing rapidly day by day with the increasing population, the development of technology and the increase in production. In this increase, it is necessary to estimate the required electrical energy to meet the supply- demand balance. In this way, unnecessary costs of electrical energy will be avoided. In this study, electrical energy demand estimation was realized for the electricity demand of Düzce province by using EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) data. Time series models ARIMA, TBATS and Prophet methods were used to estimate. The estimation results of the methods used were examined and compared with each other. As a result of our study, it was seen that the ARIMA method in general, and the TBATS and Prophet method in some months gave better results. Estimating the electrical energy to be consumed in the coming months for Düzce will provide an advantage in determining the amount of electrical energy to be demanded. If it is less than the amount to be consumed, interruptions may occur. In order to prevent this situation, it is important to work on estimating electrical energy consumption for the future.