Düzce ili şartlarında güneş enerjisi ile akıllı tarımsal sulama uygulaması
Implementation of a solar-powered smart irrigation system in Duzce conditions
- Tez No: 473073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son zamanlarda tarımsal sulamada fotovoltaik (PV) enerjinin kullanımı önemli oranda artmıştır. Bu çalışmada, Düzce ili şartlarında kullanılabilecek şebekeye bağlı olmayan akıllı tarımsal sulama sistemi tasarlanmış ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. PV enerji dönüşümü ile akıllı tarımsal sulamaya yönelik bir sistemin tasarım aşamaları ve gerekli hesaplamalar farklı senaryolar üzerinde ayrıntılı olarak verilmiştir. PV tarımsal sulama sisteminin nasıl kurulacağı ve sağladığı faydalar örnek modeller ile açıklanarak tarım alanında çalışanlar için uygulanabilir bir model olarak tavsiye edilmiştir. Bu çalışmada toprak nemi, sistem arıza durumu gibi bilgilerin cep telefonu ile uzaktan kontrolünün sağlandığı ve aynı zamanda izlenebildiği akıllı bir tarımsal sulama sistemi uygulanmıştır. Kurulan sistem PV enerjisinden elektrik enerjisi üretimi yapan sistemler için de bir yenilik niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the use of photovoltaic (PV) energy in agricultural irrigation has increased significantly. In this study, smart agricultural irrigation system which is off-grid that can be used in Düzce province was designed and implemented. The design steps and the necessary calculations of a system for smart agricultural irrigation with PV energy conversion are detailed on different scenarios. PV irrigation system is explained as an example model and it is recommended as an applicable model for agricultural workers. In this study, smart agricultural irrigation system was applied which can be monitored and remote controlled with the datas of soil moisture sensor, system failure status by mobile phone The installed system is also an innovation for the systems that produce electricity from PV energy.