Düzce ili doğalgaz talep tahmini
Duzce province natural gas energy demand forecast
- Tez No: 800222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM DÜZDAR ARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Doğalgaz, organik bileşenli maddelerle yeryüzünün alt kısımlarında milyonlarca yıldır sürmekte olan kimyasalların ayrılması durumunda ortaya çıkmıştır. Doğalgaza olan talebin nedeni, hızlı nüfus artışı, değişen iklim koşulları olarak düşünülebilmektedir. Doğalgazın enerji tasarrufu ve dış ülkelerden gerçek değere en yakın şekilde talep edilmesi için, tahminlemenin de en yakın düzeyde elde edilmesi beklenmektedir. Talep tahmininin doğruluğu, doğalgazın ithal edilmesi, ülkedeki altyapıya yapılan yatırımların ve harcamaya dair planlamasını daha verimli hale getirecektir. Araştırmalar sonucu Düzce ilinde doğalgaz talep tahmini yapılması; Düzce ili için doğalgaz talebi karşılanması, Düzce ilinin sanayi merkezi ve nüfusunun hızlı artışı nedeniyle önemlidir. Bu çalışmada Düzce doğalgaz talebi tahmini için veriler EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) verileri kullanılarak ARIMA, TBATS ve PROPHET yöntemleri kullanılarak; tahminleme gerçekleştirilmiştir. Bu modellerin başarı kriterleri MAE (Mean Absolute Error – Ortalama Mutlak Hata), RMSE (Root Mean Squared Error – Hata Karelerinin Ortalamasının Karekökü) ve MAPE (Mean Absolute Percentage Error – Ortalama Mutlak Yüzde Hata) kullanılarak test edilmiştir. Bu kriterlere göre ARIMA ve TBATS yüksel başarı gösterirken, PROPHET diğerlerine göre daha düşük başarı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Natural gas emerged when organic compounds were separated from chemicals that had been going on for millions of years in the lower parts of the earth. The reason for the demand for natural gas can be considered as rapid population growth and changing climatic conditions. It is expected that the estimation will be obtained at the closest level in order to save energy and demand the natural gas from foreign countries as close to the real value. The accuracy of the demand forecast, the import of natural gas will make the investment in infrastructure in the country and the planning of expenditure more efficient. As a result of the research, natural gas demand forecasting in Düzce; Meeting the natural gas demand for Düzce is important because of the industrial center of Düzce and the rapid increase in its population. In this study, using EPDK (Energy Market Regulatory Authority) data for Düzce natural gas demand forecast, using ARIMA, TBATS and PROPHET methods; prediction has been made. The success criteria of these models were tested using MAE (Mean Absolute Error), RMSE (Root Mean Squared Error) and MAPE (Mean Absolute Percentage Error). According to these criteria, ARIMA and TBATS show high success, while PROPHET shows lower success than others.