Kesikli yüksek frekanslı akımların mikroanastomozlar üzerine etkileri
  1. Tez No: 80025
  2. Yazar: HAYATİ DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİŞEL KOKİNO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Son yıllarda mikrovasküler teknikte başarılı sonuçlar alınmıştır. Ancak mikrovas- küler cerrahi bir çok cerrahi tıp dalında olduğu gibi, ortopedik cerrahi içerisinde de, özellikle el cerrahisi olmak üzere, pek çok alanda kullanım alanına girmiştir. Mikrovasküler anastomoz teknikleri gözden geçirildiğinde hiçbirinin diğerine açıkça üstünlük sağlayamadığı görülmüştür. Adhesiv maddelerle ve Laserle anasto moz gibi yeni anastomoz teknikleri henüz araştırma aşamasındadır. Pulsatil yüksek frekanslı dokularda ısı etkisi olmaksızın antientlematuar, analje zik, rejenerasyonu arttırıcı olumlu etkilere sahiptir. Uygulaması da, kolay olan bu akım ların mikroanastomozlar üzerindeki etkilerinin araştırılmamış olması da bu konuyu araştırmayı planlamamıza yol açmıştır. Pulsatil yüksek frekanslı akımların mikroanastomozlar üzerindeki etkileri, sıçan larda femoral arter anastomozları üzerinde yapılan bu araştırma ile gözlemlenmeye ça lışılmıştır. Bu amaçla deney ve kontrol olmak üzere iki grup oluşturulmuş, deney gru bunda sıçanda femoral arter anastomozları üzerine pulsatil yüksek frekanslı akım uy gulanarak sonuçlar ışık mikroskobu ve tarayıcı elektron mikroskobu ile gözlemlenme ye çalışılmıştır. Pulsatil yüksek frekanslı akımlar mikroanastomozlar üzerinde zararlı etkiye sahip değildir. Bu çalışmada beklenen olumlu etkiler açısından belirgin bir delil bulunmama sına rağmen ilerdeki araştırmalar için ümit vermiştir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, successful, results have been obtained in microvascular surgery. As in ma ny surgical branches, microvascular surgery is now in use in many fields in Orthopaedic Surgery especially in Hand Surgery. When microvascular anastomosis techniques have been reviewed, it is seen that no one of them have been superior to the other. New anastomosis techniques such as with ad hesive materials and laser, are being searched at the moment. Pulsed short-wave therapy has antiinflamatuary, analgesic regenerating effects wit hout in tissues, non thermal effect. The effects of these waves which are easy to use, on microanastomosis have not been searched and this has led us to search and plan this topic. The effects of pulsed short-wave therapy on microanastomosis, has been observed on this study which is done on femoral artery anastomosis in rats. For this purpose, two groups, one trial and one control group, has been used. İn the trial group, pulsed, short wave therapy was applied on femoral artery anastomoses and the results were observed on ordinary microscope and scanning electron microscope. Pulsed short-ware therapy doesn't have harmful effects on microanastomosis. İn this study although the expected positive effects couldn't have been verified, the results were excouraging for further studies. 56