Fizyoterapi ve rehabilitasyonda yüksek frekanslı akımların ve magnetoterapinin deneysel ağrı üzerine etkisi
Effects of high frequency currents and magnetotherapy on experimental pain in physical therapy and rehabilitation
  1. Tez No: 108545
  2. Yazar: TÜZÜN FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIRDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Fırat, T., Fizyoterapi ve rehabilitasyonda yüksek frekanslı akımların ve magnetoterapinin deneysel ağrı üzerine etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2001. Bu çalışma yüksek frekanslı akımların ve magnetoterapinin ağrı eşiği, toleransı ve duyarlılık sınırı değerleri üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, 20 erkek, 22 kız öğrenci olan 42 olgu katılmıştır. Her olguya tedavi modalitesi uygulaması öncesi ve sonrasında ağrı eşiği ve toleransı ölçümü yapılmıştır. Ölçümler sağ ve sol radius distal uçlarından alınmıştır. Tedavi modalitesi olarak ultrason (US), mikrodalga diatermi (MDD), kısadalga diatermi (KDD) ve bu modalitelerin kesikli formları ile magnetoterapinin (MT) yüksek ve alçak frekanslı formları kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlan tüm modalitelerin, ağrı eşiği, toleransı ve duyarlılık sınırı değerlerini tedavi öncesine göre anlamlı bir şekilde arttırdığım göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Firat, T., Effects of high frequency currents and magnetotherapy on experimental pain in physical therapy and rehabilitation, Hacettepe University Health Sciences Institute, Master Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation, Ankara, 2001. The purpose of this study was to investigate the effects of high frequency currents and magnetotherapy on pain threshold, tolerance and sensitivity level values. 20 male and 22 female (total of 42 subjects) students were included in this study. The subjects were evaluated in regard to their pain threshold, tolerance and sensitivity level values before and after application of modalities. Measurements were performed on right and left radius distal endings. Ultrasound (US), microwave diathermy (MWD), shortwave diathermy (SWD), their pulsed modes and high and low frequency forms of magnetotherapy were used as treatment modalities. Statistical analyses showed significiant increases in pain threshold, tolerance and sensitivity level values by all treatment modalities (p0.05).