İbn Sînâ'da nefs ve ölümsüzlük
Soul and immortality in Avicenna
  1. Tez No: 800264
  2. Yazar: AHMET ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu tez, ölüm sonrası hayatın imkânı ve mahiyeti hakkında İbn Sînâ'nın görüşlerini felsefi olarak incelemektedir. İbn Sînâ'nın nefs ve ölüm sonrası hayata dair görüşlerini inceleyen çalışmalar ağırlıklı olarak dar-kapsamlı ve tasviridir. Bu çalışmada, İbn Sînâ'nın nefs ve ölüm sonrası hayata dair görüşü kapsamlı ve eleştirel bir yöntemle çağdaş zihin felsefesinin kavramları aracılığıyla irdelenmiştir. Tez giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde temel kavramlar izah edilmiş, temel ayrımlar belirlenmiş, tezin yöntem ve organizasyonuna dair açıklamalar sunulmuştur. Birinci bölümde, belli başlı filozoflar bağlamında nefs-beden kuramlarının kavramsal çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde İbn Sînâ'nın nefs-beden kuramı derinlemesine irdelenmiş ve bu sistematik içindeki konumu töz düalizmi olarak belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, öncelikle onun nefs beden kuramı üzerinde temellendirdiği kişisel kimlik kuramı incelenmiş ve kişilere dair basit düalizmi savunduğu tespit edilmiştir. Onun kişisel kimlik kuramı üzerinde temelli ölüm sonrası yaşam kuramı irdelenmiş, materyalist yeniden yaratma kuramına karşı argümanı ve bileşik düalizm temelli yeniden bedenlenme kuramına karşı argümanı güçlü ve ikna edici olarak değerlendirilirmiştir. Onun nefs-göçüne karşı argümanı değerlendirilmiş ve iki muhtemel itiraza dikkat çekilmiştir. Son olarak, İbn Sînâ'nın bedensiz ölüm sonrası yaşam görüşünün tutarlı ve itirazlara karşı savunulabilir olduğu iddia edilmiştir. Sonuç bölümünde, İbn Sînâ'nın ölüm sonrası yaşam görüşünün genel bir değerlendirmesi yapılmış ve ulaşılan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis philosophically examines Avicenna's views on the possibility and nature of afterlife. Studies examining Avicenna's views on the soul and life after death are mainly narrow scoped and descriptive. In this study, Avicenna's view on the soul and life after death is examined in a comprehensive and critical way through the concepts of contemporary philosophy of mind. The thesis consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, basic concepts are explained, basic distinctions are drawn, explanations about the method and organization of the thesis are presented. The first chapter draws a conceptual framework of soul-body theories in the context of major philosophers. The second part examines Avicenna's soul-body theory in depth and determines its position within this framework as substance dualism. The third chapter examines his dualism-based personal identity theory and finds that he advocates pure dualism about persons. His view on life after death was scrutinized, his argument against the materialist theory of re-creation and his argument against the re-embodiment based on composite dualism were evaluated as strong and cogent. His argument against reincarnation is evaluated and two possible objections are pointed out. The conclusion chapter evaluates Avicenna's view of the soul and life after death with a general view and presents the results of the study.