Gram negatif bakteremi hastalarında mortalite ilişkili faktörlerin araştırılması ve sırs, qSOFA, qPiit skorlarının klinik sonuçlar yönünden karşılaştırılması
Investigation of mortality-related factors in patients with gram negative bacteria and comparison of sirs, qSOFA, qPitt scores in terms of clinical results
- Tez No: 800265
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KORTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Gram negatif bakteremi, yüksek mortalite oranlarına sahip olup görülme sıklığı ve direnç oranı giderek artmaktadır. Bu nedenle mortaliteye etki eden faktörlerin ve yüksek riskli hastaların tespit edilmesi yüksek önem arz etmektedir. Çalışmamızda gram negatif bakteremi ile yatan hastalarda mortalite ilişkili faktörlerin belirlenmesi ve Pitt, qPitt, qSOFA, SIRS, INCREMENT- ESBL ve CPE skorlarının hastanemizde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel çalışma olarak planlanan çalışmada hastaların vital değerler, klinik ve laboratuvar parametreleri, mortalite skorları kaydedilmiştir. Mortaliteye etki eden olan faktörler tek ve çok değişkenli istatistiksel analizlerle incelenmiştir. Çok değişkenli istatistikler“Geriye dönük Wald Yöntemi”ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Gram-negative bacteremia has high mortality rates, and its incidence and resistance rates are increasing. Therefore, it is very important to determine the factors affecting mortality and high-risk patients. In our study, it was aimed to determine mortality-related factors in hospitalized patients with gram-negative bacteremia and to evaluate the applicability of Pitt, qPitt, qSOFA, SIRS, INCREMENT-ESBL and CPE scores in our hospital. Materials and Methods: In the study, which was planned as a prospective observational study, vital values, clinical and laboratory parameters, and mortality scores of the patients were recorded. Factors affecting mortality were analyzed with univariate and multivariate statistical analyzes. Multivariate statistics were evaluated with the“Backward Wald Method”.