Covid-19 pandemi klinikleri ile diğer kliniklerde çalışan sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasına yönelik bir araştırma
A study on the comparison of burnout levels of health workers working in Covid-19 pandemic clinics and other clinics
  1. Tez No: 800273
  2. Yazar: TUĞÇE CAM UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ÇIRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu araştırmada COVİD-19 pandemi klinikleri ve diğer kliniklerde çalışan sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasına yönelik bir araştırmanın yapılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu araştırmanın evrenini İzmir ilindeki hastanelerde çalışan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise İzmir ilindeki devlet hastanelerinde görev yapan 80 pandemi klinikleri 80 diğer kliniklerde olmak üzere toplamda ise 160 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Çalışmada tesadüfi örnekleme yöntemlerinden tabakalı tesadüfi örnekleme uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, sağlıkçılara demografik bilgileri içeren kişisel bilgi formu yöneltilmiştir. Tükenmişlik düzeylerini değerlendirmek için Maslak Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 28 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normallik tespiti için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk testi, değişkenlerin karşılaştırılmasının yapılması amacıyla Bağımsız T-Testine ve One- Way ANOVA testine başvurulmuştur. Bulgular; Pandemi de olmayan sağlık çalışanlarının MTÖ Kişisel Başarı alt boyutunda kadın (26,86±3,32) ve erkek (28,45±3,06) sağlıkçılar arasında anlamlı farklılık vardır (p˂0,05). Pandemi bölümünde bulunmayan sağlık çalışanlarının MTÖ Duyarsızlaşma alt boyutunda dahil oldukları mesleği kendine uygun bulan ve uygun bulmayan sağlık çalışanları arasında anlamlı fark vardır (p˂0,05). Fakat Pandemi bölümündeki sağlık çalışanlarının MTÖ Duyarsızlaşma alt boyutunda dahil oldukları mesleği kendine uygun bulan ve uygun bulmayanlar arasında anlamlı farklılık yoktur (p>0,05). Hem pandemi bölümünde bulunan hem de bulunmayan sağlık çalışanları arasında en fazla tükenmişliği Hemşirelerin yaşadığı saptanmıştır. Sonuç: sağlık çalışanlarının tükenmişlik ortalamalarının düşürülmesi adına daha fazla çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to conduct a research to compare the burnout levels of healthcare professionals working in COVID-19 pandemic clinics and other clinics. Method: The population of this study consists of healthcare professionals working in hospitals in Izmir province. The sample group consists of 80 pandemic clinics working in state hospitals in Izmir province, 80 in other clinics, and 160 healthcare professionals in total. Stratified random sampling, one of the random sampling methods, was applied in the study. As a data collection tool in the study, a personal information form containing demographic information was directed to the healthcare professionals. Maslak Burnout Scale (MBS) was used to evaluate burnout levels. SPSS 28 programme was used for data analysis. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk tests were used to determine the normality of the data obtained, and Independent T-Test and One-Way ANOVA test were used to compare the variables. Results; There is a significant difference between female (26.86±3.32) and male (28.45±3.06) healthcare professionals (p˂0.05) in the Personal Success sub-dimension of the ITS of healthcare professionals who are not in the pandemic department. There is a significant difference between healthcare professionals who find the profession they are involved in suitable for themselves and those who do not find the profession suitable for themselves in the ITS Depersonalisation sub-dimension of healthcare professionals who are not in the pandemic department (p˂0.05). However, there is no significant difference between the healthcare professionals in the pandemic department who find the profession they are involved in suitable and not suitable for themselves in the ITS Depersonalisation sub-dimension (p>0.05). It was found that nurses experienced the highest burnout among health workers both in the pandemic department and not in the pandemic department. Conclusion: It is recommended that more studies be carried out in order to reduce the burnout averages of health workers.